56. ZLÍN FILM FESTIVAL nabídne snímky z rekordního počtu zemí

Více než 2000 snímků letos shlédli dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu, aby z nich vybrali 361, které se již za pár dní představí divákům letošního festivalu. Filmy pocházejí z 56 zemí světa a nechybí mezi nimi filmy třeba z Vietnamu, Izraele, Etiopie, Palestiny, Saudské Arábie, Hongkongu nebo Kataru. Ty budou letos z důvodu uzavření Velkého kina promítány především v sálech multikina Golden Apple Cinema, část projekcí i na Malé scéně.

Diváci se mohou těšit na zajímavé snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovanou tvorbu, studentské filmy a mnoho dalších – celkem v 5 soutěžních a 8 mimosoutěžních sekcích. K těm nejobsáhlejších patří právě sekce, které se zaměřují na nosná témata letošního festivalu.

Sekce Pocta velikánům, věnovaná zlínské filmové tvorbě od roku 1936, nabídne bezmála 80 hraných, animovaných, dokumentárních, reklamních, školních i vědecko-populárních filmů,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodává: „Sekci Dny francouzské kinematografie tvoří 44 snímků, které jsou průřezem toho nejlepšího, co bylo ve Francii pro děti a mládež natočeno – od zlomových filmů přes adaptace nejlepších francouzských pohádek, klasické i nejnovější animované filmy pro děti až po snímky s legendárními herci ve slavných rolích, na jejichž výběru se podíleli sami diváci.“

Organizátoři festivalu i letos zařadili do programu speciální sekci Young Stars, v níž se představí mladé začínající herecké hvězdy. „Do Zlína tak zamíří například Vladimír Polívka či britský herec Jackson Bews, známý  z filmu Zloba – Královna černé magie s Angelinou Jolie v hlavní roli,“ říká Markéta Pášmová.

Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu odhalí herečce Kláře Pollertové-Trojanové a herci a režisérovi Jiřímu Strachovi.

Kromě návštěvy kina si mohou hosté festivalu užít i řadu dalších aktivit spojených s filmem. Budou mít například příležitost nahlédnout filmařům pod pokličku. „V budově rektorátu Univerzity Tomáše Bati se otevře Filmová laboratoř. Ve speciální interaktivní expozici nových digitálních technologií pro zpracování obrazu a zvuku si tak mohou zájemci vyzkoušet , jak se natáčí filmy a reklamy,“ uvádí umělecká ředitelka.

Pro filmové profesionály, ale nejen pro ně, je zase určený projekt Film industry, který každý den festivalu přinese prezentace, přednášky, konference, setkání a diskuse. V kategorii Work in Progress se věnuje připravovaným filmům v různých fázích výroby.

Filmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce. Festivalové lokace se od loňského ročníku opět rozrostly. „Festivalovým centrem zůstává Kongresové centrum Zlín. Interaktivní akce se opět budou konat na náměstí Míru. Ve Zlatém jablku proběhnou každé odpoledne autogramiády. I přesto, že je zavřené Velké kino, uskuteční se v prostranství před ním legendární Malování na chodníku,“ vypočítává výkonný ředitel festivalu Martin Pášma a dodává: „Na úspěch loňského roku naváže letos rozšířená Divadelní zóna Pegas Nonwovens v parku Komenského. Připraví ji základní umělecké školy zřizované Zlínským krajem. Rozšíření se dočká i zóna Festivalový zámek, která letos obsadí horní i spodní část parku Svobody. Novinkou je Zlatá stuha – literární zóna ZFF v Krajské knihovně Františka Bartoše ve 14|15 BAŤŮV INSTITUT.“ 

Novinkou letošního ročníku je i nabídka veřejnosti zakoupit si lístky na většinu zpoplatněných akcí v předprodeji, a to včetně vstupenek na tematické slavnostní večery Pocta velikánům nebo Vive la France! „Jsme rádi, že si návštěvníci mohou prohlédnout unikátní interaktivní výstavu Orbis Pictus Play Zlín ve zlínském zámku. A jsme pyšní, že se podařilo zorganizovat historicky první ročník festivalového půlmaratonu, který se uskuteční v sobotu 28. května,“ uvádí Martin Pášma.

Kromě tradičních večerních koncertů a show v Open Air zóně (Monkey Business, Slza, Čechomor, Richard Müller, Jaroslav Uhlíř) a jazzových vystoupení na zámku (František Segrado, Lena Yellow, …) přinese festival i další zajímavý program. V Kongresovém centru Zlín proběhne například recitál šansonů Chantal Poullain, dětské baletní představení Špalíček, divadelní hra Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak nebo koncert Pavla Šporcla. „Zlín film festival bude mít letos pro každou oblast umění a tvorby jednoho patrona. Pro oblast hudby to  bude právě známý houslový virtuóz Pavel Šporcl,“ upřesňuje Martin Pášma. Vstupenky na tyto i ostatní akce doprovodného programu jsou už nyní v předprodeji v síti www.ticketportal.cz a na www.slevici.cz.

Filmpasy budou na www.zlinfest.cz v předprodeji od 20. května, v pokladně Kongresového centra je možné je zakoupit od 27. května. „Rozhodli jsme se od letošního roku zrušit jejich rezervace, protože se často stávalo, že si lidé vstupenky nevyzvedli. Blokovali tak místo ostatním, kteří o představení měli také zájem,“ vysvětluje Martin Pášma a dodává: „Letos přicházíme i se speciální nabídkou pro studenty. Týdenní Studentpas za zvýhodněnou cenu 799 Kč obsahuje každý den 3 filmová představení a k tomu jeden koncert v OAP nebo na zámku.“

Zlín Film Festival je nejstarší a největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. V roce 2015 jej navštívilo přes 120 tisíc diváků. Jeho 56. ročník se uskuteční od 27. května do 3. června. Kromě oslav 80. výročí ateliérů nabídne festival návštěvníkům a filmovým fanouškům i další velká témata. Kvůli fokusu na kinematografii Francie se ponese ve francouzském stylu a bude se i letos věnovat nejenom filmům, ale i dalším aktivitám dětí a jejich rodin.

Publikováno: 12.5.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *