59. ročník festivalu bude objevovat a poznávat svět!

Objevuj a poznávej. To je hlavní výzva a především ústřední téma nadcházejícího 59. ročníku Zlín Film Festivalu. Zvolený cestovatelský motiv festivalu se váže k nadcházejícím stým narozeninám slavného cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda. Zlín Film Festival se bude konat od 24. května do 1. června 2019. Tvůrci již nyní mohou přihlašovat své filmy.

Miroslav Zikmund procestoval více než osm desítek států, díky čemuž vzniklo přes dvacet knih a celá řada rozhlasových a filmových reportáží. Kromě krátkých snímků se diváci mohli kochat i celovečerními filmy z cest, které podnikl se svým přítelem, inženýrem Jiřím Hanzelkou. „Miroslav Zikmund je fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista, který v únoru oslaví neuvěřitelných sto let. Jeho výpravy a cesty jsou dodnes obdivuhodné a i my jsme se rozhodli jimi inspirovat pro nadcházející festivalový ročník,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Struktura filmového programu prošla proměnou, jejímž cílem je zpřehlednění a zviditelnění tří základních programových bloků. Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou nově FESTIVAL CLASSICS se filmová přehlídka v roce 2019 zaměří právě na téma OBJEVUJ & POZNÁVEJ.

„Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: PŘÍRODA, LIDÉ a ZEMĚ,“ informovala umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že v rámci této sekce se bude promítat více jak 40 filmů a dokumentů. V sekci věnované PŘÍRODĚ představíme světoznámé přírodopisné dokumenty, které především mladým divákům přinesou zajímavé, poučné a jedinečné momenty, které neopomenou akcentovat ani témata ekologie a ochrany životního prostředí. Kapitola věnovaná tématu LIDÉ se zaměří na celovečerní hrané filmy o původních obyvatelích různých koutů světa – od Inuitů, Austrálců, Maorů, Indiánů a řady dalších, jejichž prostřednictvím budeme moci nahlédnout do neobyčejných životů těchto etnických skupin. A konečně sekce ZEMĚ uvede profil balkánské kinematografie. V 15 celovečerních hraných filmech poznáme temperamentní a pohostinnou atmosféru zemí bývalé Jugoslávie, ale třeba také Albánie či Bulharska. Festivalová dramaturgie se ve všech sekcích drží svého profilu: tedy festivalu filmů, v nichž je v hlavní linii dítě či dospívající. Právě toto zaměření nabídne unikátní filmové kolekce, jejichž témata jsou nahlížena z dětské perspektivy.

Samotné významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda festival připomene projekcemi filmů, besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. V návaznosti na toto téma tak mezi hosty festivalu nebudou chybět ani významní čeští cestovatelé, popularizátoři a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed.

Filmový festival se uskuteční v termínu od 24. května do 1. června ve Zlíně a dalších městech ČR. Zájemci mohou přihlašovat své snímky do 1. března 2019 na www.zlinfest.cz

Zlín Film Festival je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jedná se o mezinárodní událost s vynikajícím renomé. Festivalové projekce se uskutečňují nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky. Každoročně festival uvádí přes 350 snímků z více než 50 zemí světa. Od roku 2010 přesahuje návštěvnost festivalu 100 000 dětí i dospělých.

 

Publikováno: 1.12.2018

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *