60. Zlín Film Festival!

Jubilejní 60. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež začíná v pátek 4. a potrvá do čtvrtka 10. září 2020. Festival se letos zaměří kromě soutěžních snímků na téma „2020: Návrat do budoucnosti“ a v rámci svého doprovodného programu připomene i bohatou festivalovou historii. I přes nestandardní termín a průběh příprav slibují organizátoři opět řadu výjimečných filmových i jiných zážitků pro celou rodinu.

Nejstarší a největší filmový festival svého druhu na světě nabídne letos 315 snímků z 50 zemí světa, z toho 158 jich bude na festivalu uvedeno v premiéře. Diváci uvidí snímky v šesti soutěžních kategoriích – pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme letos připraveno 30 celovečerních snímků, 63 krátkých filmů animovaných a 62 krátkých studentských,“ řekla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Festival zahájí v pátek dopoledne světová premiéra výpravné pohádky „Největší dar“ režisérek Marty Santovjákové Gerlíkové a Darii Hrubé. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film „Život jako abeceda“, který režíroval John Sheedy. I celý následující víkend se ponese v duchu premiér, na něž se organizátoři rozhodli soustředit pozornost diváků. „Chceme tím podpořit často mnohaleté úsilí tvůrců, které směřuje právě k divákům, v tomto případě k dětem či mladým lidem,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura a dodal: „Rád bych zdůraznil, že náš apel je o to  silnější v této komplikované době, která filmům není zrovna nakloněná. Velmi si přejeme, aby zlínské publikum pomohlo otevřít úspěšnou cestu těchto filmů ke svým divákům.“ Ve víkendovém filmovém programu jsou tak zařazeny například premiéry soutěžních filmů „Smečka“, „Léto patří rebelům“ nebo animovaných „Mlsných medvědích příběhů“.

Soutěžní snímky budou letos posuzovat odborníci i dětští porotci z České republiky, ale i z dalších zemí světa. „Zahraniční porotce jsme letos kvůli situaci kolem COVIDu-19 vybírali převážně z řad profesionálů žijících trvale u nás nebo na Slovensku,“ uvedla Markéta Pášmová a dodala, že Českou republiku reprezentuje například producent hraných a dokumentárních filmů Jiří Konečný, který společně se slovenskou herečkou Judit Bárdos a dalšími porotci původem z Dánska, Belgie a Německa bude hodnotit filmy pro děti a mládež. V porotě pro evropské debuty pak zasednou například česká spisovatelka a autorka divadelních her Petra Hůlová nebo slovenský režisér a scénárista Ivan Ostrochovský.

Mimo soutěžní snímky nabídne festival filmy i ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI.Ta je dramaturgicky rozdělena do tří skupin: dokumentárnífilmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná speciálním efektům ve filmu. Speciální projekce některých filmů, jako např. „Metropolis“, „2001: Vesmírná odysea“, „Gravitace“ a další, budou doplněny o odborný úvod filmového kritika Kamila Fily a trikového výtvarníka Borise Masníka. Součástí sekce 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI budou kromě filmů i besedy se zajímavými osobnostmi, jako je například videokouzelník Michal Orsava, tvůrce vizuálních efektů Vladimír Valovič, trikový specialista Petr Rohr nebo autoři festivalových znělek Eliška Chytková a Vít Karas.

Nově festival v rámci večerního zahajovacího ceremoniálu v pátek 4. září vyhlásí i Filmovou cenu Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Odborná porota se rozhodla udělit Filmovou cenu Technologické agentury ČR Vzdělávacímu portálu ČT edu. „V době pandemie koronaviru a uzavření škol zřídila Česká televize ve velmi krátké době vzdělávací portál, který nabízí přes 3 000 krátkých vzdělávacích videí přizpůsobených nejenom dětem předškolního věku, ale i žákům základních a středních škol,“ vysvětlila Markéta Pášmová za členy poroty a dodala, žemottem tohoto vzdělávacího portálu je: „Tisíce videí pro chytrou zábavu a vědu“ a že se tak jednalo o mimořádný počin, který přispěl ke zmírnění dopadů krize na vzdělání dětí, včetně popularizace vědy.

Stejně jako v předchozích letech se festival zaměřuje i na bohatý program pro odborníky a filmové profesionály. Pod názvem Zlín Industry Days 2020 nabídne zajímavé konference, prezentace a příležitosti pro neformální setkávání a výměnu názorů a zkušeností.

Nebude chybět ani tradiční aukce již 23. Salonu filmových klapek, která se uskuteční v neděli 6. září v Kongresovém centru. Výtěžek i tentokrát poputuje na podporu začínajících filmařů a audiovizuálních projektů.

V rámci doprovodného programu připravili organizátoři Zlín Film Festivalu v letošním roce kromě tradičních projektů a akcí i řadu novinek spojených s hlavním tématem 2020: Návrat do budoucnosti a 60. ročníkem festivalu. Jednou z nich je nová mobilní aplikace AR ZFF, která umožňuje návštěvníkům vstoupit do rozšířené reality festivalového světa. „Na různých místech festivalu jsme rozmístili atraktivní obsah mapující nejen šedesátiletou historii festivalu, ale také aktuální informace ze současnosti,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová a dodala, že kdekoli návštěvníci potkají ikonu AR a namíří na ni mobilní telefon, objeví prostřednictvím aplikace něco zajímavého (například na velkoformátových fotografiích detailnější popisy či video materiály k příslušným ročníkům festivalu). Virtuální galerie zase zavede návštěvníky každý den do jiného desetiletí bohaté festivalové historie. „Aktuální informace, filmové trailery nebo třeba denní videa ponesou různé festivalové tiskoviny – od katalogu, přes Festivalovou revue nebo třeba programové přehledy,“ doplnila Jarmila Záhorová.

Po vzoru filmu „Návrat do budoucnosti“ se návštěvníci mohou vypravit na dobrodružnou cestu časem. „Všichni, které zajímá, jak bude vypadat festivalový galavečer v roce 2060, se na vlastní nebezpečí mohou vydat prostřednictvím speciálního stroje času do doby, kdy festival oslaví své 100. výročí,“ láká na originální projekt Jarmila Záhorová. K dispozici bude festivalový stroj času každý den od 10:00 do 19:00 na náměstí Míru.

Návštěvníci ani letos nebudou ochuzeni o filmové workshopy, zajímavé výstavy, virtuální realitu a řadu dalších projektů.

Po skončení 60. Zlín Film Festivalu se v sobotu 12. září uskuteční 5. ročník Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2020, jehož součástí je také Festivalový VIVA rodinný běh. Jeho start se letos přesunul na 11:00 hodin.

Podrobné informace o filmovém i doprovodném programu naleznete na www.zlinfest.cz

Publikováno: 4.9.2020

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *