Firma Baťa chce testovat obuv ve Zlíně

Společnost Baťa zvažuje testování obuvi ve Zlíně, konkrétně v Centru polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, které k tomu nabízí špičkovou moderní technologii. V současné době probíhají intenzivní jednání o možnosti budoucí spolupráce.

„Výzkumná infrastruktura Centra polymerních systémů ve Zlíně má vysoce kvalitativní parametry a toho by pracovníci firmy Baťa velmi  rádi využívali k testování svých materiálů i jednotlivých dílů obuvi. V současné době se tedy připravuje program pro testování obuvnických materiálů, který tady dosud nebyl realizován,“ přiblížil rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha.

Kromě technického zajištění je jednou z podmínek možné spolupráce také speciální vyškolení pracovníků centra. Právě z tohoto důvodu odjeli někteří v minulých dnech do anglického Ketteringu. Své sídlo tam má mezinárodně uznávané středisko SATRA, které se vývoji a testování obuvi intenzivně věnuje.

„Školení ve společnosti SATRA hodnotím velmi pozitivně. Rozšířilo mi to obzor z hlediska historie výroby obuvi, používaných materiálů, testování, konstrukce a technologických postupů. Obuv je pro člověka nepostradatelná, protože chrání chodidla před poraněním, tvrdostí a nerovností terénu, před vlhkem, teplem i chladem po celý jeho život. Obuv svým tvarem a materiálovým složením může ovlivňovat tvar a funkci nohy, proto je důležité zaměřit se na kvalitu materiálů a užitné vlastnosti vyrobené obuvi,“ doplnila Eva Hnátková.

Jedním ze směrů je zavádění nových materiálů pro svršek obuvi nebo obuvnické doplňky jako například napínací stélky, podešve s lepšími protiskluzovými vlastnosti a také inovace technologie výroby.

„Do této oblasti spadá např. 3D tisk flexibilních materiálů, který v budoucnu umožní výrobu individuálních podešví na základě skenování chodidel a následně digitálních dat ze 3D skeneru,“ přiblížil Michal Sedlačík.

Pokud budou jednání úspěšná, firma Baťa by celou nebo část testovacích kapacit převedla právě do Zlína.

„Pro nás to znamená také trošku návrat do historie. Na druhé straně firma Baťa má stálé globální postavení a výzkumné či testovací jednotky v České republice nejsou zcela běžné. Takže pokud univerzita bude schopna získat výzkum a testovací kapacity pro celý svět v tomto pojetí, tak v každém případě je to zajímavé, užitečné a svědčí to o novém kreditu univerzity“, doplnil rektor UTB ve Zlíně Petr Sáha.

Na další jednání přijedou odborníci společnosti Baťa do Centra polymerních systémů v květnu.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 20.3.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *