Ohlédnutí ze festivalem Culturea 2017

Festival Culturea, již pátým rokem pořádaný studenty Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, 6. a 7. dubna představil kulturu Řecka a Egypta. Akce se uskutečnila v prostorech 14|15 Baťova Institutu. Na programu byly nejrůznější přednášky, workshopy, ochutnávky tradičních jídel, taneční vystoupení a kulturní zajímavosti z řecké a egyptské současnosti i historie. Čestnou záštitu festivalu udělili primátor města Zlín Miroslav Adámek, cestovatel Miroslav Zikmund, Velvyslanectví Egyptské arabské republiky a Velvyslanectví Řecké republiky.

Ve čtvrtek 6. dubna proběhl egyptský den, který svým návštěvníkům nabídl bohatý program. Zhlédnout mohli několik vystoupení orientální tanečnice Sheyly a tzv. Tanoura mana, ochutnat typická jídla koshari a hummus kuchaře Ahmeda Hassanina a o tom, jaké to je být zpravodajem na Blízkém východě povyprávěl Břetislav Tureček. Scénické čtení studentů zlínské Soukromé vyšší odborné školy umění představilo povídku egyptského prozaika Júsufa Idríse. Mohhamed Ali vedl workshop arabské kaligrafie a malování arabských ornamentů. O cestách Zikmunda a Hanzelky po Africe povyprávěla PhDr. Magdalena Preiningerová, vedoucí Archivu H+Z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V režii Dobré čajovny Zlín proběhla přednáška o čajích a vodních dýmkách v arabské kultuře a workshop vodních dýmek.

Součástí programu egyptského dne měla být přítomnost živého velblouda, kvůli náhlému onemocnění chovatelky se však velbloud nemohl dostavit, a proto se v programu přesunul až na řecký den.

Řecký den se uskutečnil 7. dubna. Jako první vystoupil Aristid Franc, člen Česko-řecké komory v Athénách, se svým povídám o Řecku a jeho propojení s Českou republikou. O livecooking a workshop řecké kuchyně se postaral kuchař Michalis Dimitropoulos z brněnské restaurace Alati, který uvařil jídla papoutsakia, soutzoukakia smyrneika a také tradiční tzatziki. Řecké kulinářské speciality i kávu bylo možné si i zakoupit u stánků brněnské restaurace Kousek Řecka na talíři a kavárny Meet me coffee. Soubor řeckých lidových tanců Antigoni z Krnova předvedl několik tanců, návštěvníci si však užili také přehlídku řeckých krojů a praktický workshop. Ani na řeckém dnu nechybělo scénické čtení studentů Zlínské Soukromé vyšší odborné školy umění, tentokrát se jednalo o hru Kúros autora Jasona Daimona O´Lakea. Festival byl zakončen tematickým řeckým večerem za doprovodu kapely Jannis Moras & Banda, tvořené jak řeckými, tak českými hudebníky.

V průběhu celého řeckého dne byli na platformě 14|15 Baťova Institutu dva velbloudi s chovatelkou Žanetou Krátoškovou, kterého si návštěvníci mohli prohlédnout a pohladit.

„Byli jsme rádi, že v průběhu řeckého dne proběhlo vše podle plánu a účinkující i návštěvníci byli opravdu spokojeni. Myslím, že největší pozdvižení způsobila přítomnost velblouda, protože něco takového opravdu ve Zlíně běžně nezažívají,“ řekl manažer festivalu Lukáš Koutný.

„Festival Culturea mě nadchl, i když jsem se zúčastnila pouze řecké části. Zaujaly mě hlavně gastronomické části programu, které mi připomněly dovolenou v Řecku,“ říká návštěvnice festivalu Běla Harazimová.

Publikováno: 12.4.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *