Culturea naladila Zlín na vlny Vietnamu a Španělska

Již počtvrté byl pod taktovkou studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně realizován projekt Culturea. Jedná se o dvoudenní festival, který letos proběhl 14. a 15. dubna v prostorách 14|15 Baťova institutu. Akce každoročně představuje dvě kulturně rozdílné země, letošní ročník se zaměřil na Vietnam a Španělsko.

První den festivalu byl věnován Vietnamu. Součástí programu byla vystoupení taneční skupiny Âu Cơ, která návštěvníkům představila vietnamské národní tance. Tématu integrace cizinců se v rámci přednášky věnoval pracovník Centra na podporu integrace cizinců. Eliáš Berky z pražírny Dak Lak Coffee formou workshopu představil výběrovou vietnamskou kávu, kterou si po zbytek celého festivalu mohli návštěvníci také zakoupit. Nechyběla ani ochutnávka vietnamského jídla, o kterou se postaral kuchař Long Tran Hoang a pražská bageterie Banh-mi-ba. Vietnamské písně zazpívala zpěvačka Trang Le. Registrovaní účastníci si nazdobili klobouky zvané Non lá. Vietnamská část festivalu byla zakončena večerním promítáním dokumentárního filmu Banánové děti. Během dne měl také dva vstupy pan Nguyen Kim He, první tajemník Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky u nás, který přijal pozvání na festival.

Druhý, španělský, den byl zahájen povídáním pana Jana Mlčocha z Ostravské univerzity. Ten návštěvníkům vyprávěl o španělské historii a geografii. Ani tentokrát nechyběly ochutnávky gastronomických specialit – polévky gazpacho, paelly a nápoje sangria, které připravil kuchař Miguel „Mitxel“ Angel Moraga Delgado. Návštěvníci měli také možnost ochutnat víno značky Toroblanco. Tanečnice ze zlínského studia Gemini předvedly španělský tanec flamenco a pro zájemce také vyučovaly jeho základní kroky. Lukáš Dittrich a Petr Zlámal zahráli na kytaru a zazpívali španělské písně. V závěru dne vystoupili herci Divadla Mandragora s inscenovaným čtením hry Prší krávy od španělského dramatika Carlose Be. Po celý den bylo možné prohlédnout si výstavu obrazů se španělskou tématikou, které namalovaly děti ze Základní umělecké školy Zlín. „Sice jsem nestihl vietnamskou část, ale ze španělské části Culturei jsem byl velmi nadšen. Nabízel se netradiční pohled na španělskou kulturu. Mrzela mě menší účast návštěvníků, protože i obecenstvo tvoří atmosféru. Moc chválím promyšlenou posloupnost workshopů, jídlo, víno a po víně muzika,“ hodnotí španělský den Jaroslav Svoboda, student Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Celý festival byl pak oficiálně zakončen tematickou španělskou party v klubu Fénix, na které zazářili především Michal Halačka a Tereza Křížová se svou ohňovou show.

Letos se festival uskutečnil počtvrté a organizátoři plánují jeho pokračování také příští rok. Již nyní se návštěvníci mohou těšit na atmosféru dvou dalších, vzájemně odlišných zemí.

Více informací o projektu a vystupujících naleznete na www.culturea.cz nebo na facebookové stránce festivalu, kde se nachází rovněž kompletní fotodokumentace obou dnů.

Publikováno: 26.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *