Elektronická dražba filmových klapek. Letos poprvé!

Kompletní kolekce filmových klapek letošního 19. ročníku Salonu filmových klapek bude již od čtvrtka vystavena v Kongresovém centru Zlín. Tradiční aukce zde proběhne v neděli 29. května. Jednu z klapek je možné už nyní dražit také prostřednictvím internetu.

Do dražby letos věnovalo svou klapku rekordních 137 výtvarníků. „Velmi nás zasáhlo úmrtí pana Adolfa Borna. S ohledem na pietu jsme se rozhodli vyřadit z aukce klapku, kterou nám věnoval do letošního Salonu,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura a dodává: „Chtěli bychom jeho klapku ponechat v nadačním fondu a uchovat ji pro FILMFEST.“

Vůbec poprvé v historii projektu se dražby mohou zúčastnit také dražitelé mimo Zlín. V dražbě na aukčním portálu Aukro byla vybrána klapka Jana Saudka s názvem Oko. Zájemci na ni mohou přihazovat až do příští neděle do 20:00 hodin.

Klasická aukce proběhne od 13. hodiny ve Velkém sále Kongresového centra Zlín i za přítomnosti samotných tvůrců. „V případě, že některé klapky nenajdou v neděli svého nového majitele během klasické aukce, dostanou opět příležitost dražitelé na Aukru,“ doplňuje Markéta Pášmová. Elektronická aukce proběhne od 31. května do 4. června.

Celkový výtěžek bude stejně jako loni věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Již během festivalového týdně vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže o finanční podporu audiovizuálních nebo vizuální tvorby vítězné projekty. „V letošním roce se do soutěže o tuto podporu uchází 33 projektů, které mohli tvůrci přihlásit do 30. dubna,“ dodává Markéta Pášmová.

V roce 2015 podpořil Nadační fond na základě soutěže 800 tisíci korunami 14 projektů – výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů. Do užšího kola postoupily projekty z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, pražské FAMU, UTB ve Zlíně, ale také řada nezávislých režisérů či producentů.

Kompletní přehled klapek i dražební pořadí na www.zlinfest.cz

 

Ukázky projektů vytvořených díky podpoře Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a projektu Salon filmových klapek:

Výstava: NaFilM!

Interaktivní výstava, která proběhla v roce 2015, byla prvním veřejným představením projektu NaFilM: Národní filmové muzeum. Ukázala, jak lze film vystavit interaktivním způsobem, který nejen baví, ale také vzdělává. Výstavu navštívilo přes 6 500 návštěvníků a setkala se s velmi pozitivními reakcemi ze strany laické i odborné veřejnosti.

Projekt Terezie Křížkovské a Adély Mrázové z Katedry filmových studií FF UK Praha byl dotován částkou 129 000 Kč.

Až po uši v mechu

Krátkometrážní film nejen pro děti s využitím loutkové animace a současné počítačové postprodukce. Snímek navazuje na díla Jiřího Trnky či Břetislava Pojara. Je dobrodružným příběhem lesních „trnků“  a jedné rusalky, který se odehrává uprostřed hlubokého lesa.

Projekt režisérů Barbory Valecké a Filipa Pošivače byl dotován částkou 100 000 Kč.

Každou vteřinu

Hraný krátkometrážní film studentky režie písecké FAMO. Honza je jako kapr v medu, nemůže se hnout z místa, teprve když je jeho život v ohrožení, zjišťuje, že by se z místa možná hnout měl. Vždyť co může ztratit? Každou hodinu, minutu, vteřinu. O nás, o mládí a o tom všem vůbec.

Snímek se úspěšně zúčastnil mezinárodní soutěže festivalu Ca’foscari short v italských Benátkách       a byl rovněž přijat do sekce Short Film Corner při Festivalu v Cannes.

Projekt režisérky Amálie Kovářové byl dotován částkou 100 000 Kč.

Mluvící uši

Dokumentární film vypráví skutečné příběhy tří sluchově postižených teenagerů, kteří se každodenně potýkají s mnoha překážkami, a přesto životem kráčejí s humorem a osobní sílou. Film vznikl                       ve spolupráci s neziskovou organizací Labyrint Brno, z.s., která se věnuje mimoškolnímu vzdělávání sluchově postižených dětí a mládeže.

Projekt režisérky Zuzany Dubové byl dotován částkou 100 000 Kč.

Rybáři

Loutkový film je příběhem rybáře, který jednoho dne vyloví ze zamrzlého jezera kostlivce. Utíká před ním a schovává se ve tmě, kde hledá útěchu v zapomnění. Noří se do virtuálního světa, v němž se nemusí strachovat toho, co je venku. Netuší však, že se tak nad ním vznáší daleko větší hrozba – ztráta sama sebe, ztráta vlastní identity.

Projekt režisérky Báry Anny Stejskalové, byl podpořen částkou 50 000 Kč.

Publikováno: 25.5.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *