Evropský týden mobility 2016

Auty přeplněná centra měst, vzduch plný výfukových zplodin, hluk či nemožnost zaparkovat, kde se nám zachce. I to je daň za luxus v podobě narůstající automobilové dopravy. Stále více platí a do budoucna i platit bude, že ideálním městským dopravním prostředkem je kolo, MHD nebo i pěší chůze. Řada lidí však stále nevěří skutečnosti, že je mnohem efektivnější někam pět minut jít pěšky, než jet minutu autem, ale dalších deset minut naštvaně hledat parkovací místo. Na podporu této filozofie se od 16. do 22. září téměř v celé Evropě uskuteční Evropský týden mobility. Do akce se zapojí i Zlín. Smyslem týdne mobility je ukázat lidem, že pohybovat se po městě jde velmi dobře i bez auta.

„Po celý týden se uskuteční spousta zajímavých akcí zaměřených například na dopravní výchovu či prezentaci alternativních způsobů dopravy. Ve čtvrtek 22. září se uskuteční také Evropský den bez aut a ve Zlíně jej ještě rozšíříme o akci Den jízdního kola. V rámci tohoto dne bude ve Zlíně a Otrokovicích MHD zdarma,“ informovala Magda Pospíšilová z Odboru životního prostředí a zemědělství zlínské radnice.

V rámci doprovodných akcí můžete v sobotu 17. září s dětmi navštívit pohádkový les. Ten pořádá DDM Astra a sraz je ve 13 hodin na Jižních Svazích na Podlesí u dřevěných soch. Bude se i opékat. V úterý 20. září se uskuteční akce Zelená ulice. Část Tyršova nábřeží se pro dopravu uzavře a uskuteční se zde sportovní den pro děti. Ve středu vás čeká akce Veselá cyklostezka. Od 14 do 17 hodin se na cyklostezce na Havlíčkově nábřeží uskuteční odpoledne plné závodů a soutěží pro děti.

„Soutěžit se bude na kolech, bruslích i koloběžkách,“ doplnila Magda Pospíšilová z Odboru životního prostředí a zemědělství. Týden mobility pak zakončí čtvrteční den jízdního kola.

Od roku 2002 se Evropský týden mobility snaží ovlivnit mobilitu a městskou dopravu, stejně jako zlepšit zdraví a kvalitu života občanů. Kampaň dává občanům možnost poznat, jaká je role městských ulic ve skutečnosti a prozkoumat konkrétní řešení městských problémů jako je znečišťování ovzduší. Místní úřady jsou povzbuzovány k tomu, aby Evropský týden mobility využily mimo jiné k testování nových opatření v oblasti dopravy a získaly tak zpětnou vazbu od občanů.

Publikováno: 18.9.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *