Expozice v Galerii Václava Chada

Hned dvě zajímavé výstavy má aktuálně na programu Galerie Václava Chada sídlící ve zlínském zámku. Expozice obrazů malíře Miroslava Šimordy pod názvem Imprese je k vidění až do 12. května, půl století staré fotografie Beskyd od Jana Sikory budou vystaveny už jen do konce března.

První výstava představuje soubor originálů více než padesáti fotografií s tématem „Beskydy a Lomná před padesáti lety“. Jejich autor, fotograf Jan Sikora, zde zachycuje všední život i přírodu Těšínských Beskyd, místa, kde se narodil, žil a tvořil.

Vystavené fotografie vznikaly v letech 1966-1974. „V mnohých návštěvnících vyvolávají vzpomínky na dřívější život, poznávají zachycená místa a přivádějí své děti, aby jim ukázali, jak se dřív žilo a pracovalo,“ upozornila kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková. K nejčastějším motivům patří každodenní život – práce na poli, sklízení sena, zpracování úrody nebo těžká práce v kovárně. Další fotografie přibližují krásu krajiny či staré beskydské chalupy.

Druhá expozice, „Imprese“ malíře Miroslava Šimordy, ukazuje průřez celoživotní tvorbou autora (1943-2013). Sestává ze dvou částí – první je věnována výběru tvorby s námětem krajiny, druhá naopak představí několik poloh rozsáhlého díla zaměřeného na městská zákoutí a domy.

„V začátcích jeho tvorby můžeme cítit melancholickou impresi, pozorovat autorův projev v zemité harmonii prolínajících se pastózních barev i energický náboj vložený do každého tahu štětce. Později ve svých malbách méně využíval vrstvení a prolínání barev, což směřovalo k pozvolné abstraktní tvorbě,“ charakterizovala Šimordovu tvorbu Miroslava Kupčíková.

Výstava navazuje na záměr galerie, která postupně představuje absolventy zakládajícího ročníku Zlínské školy umění (1939-43). V minulosti již vystavovala díla Alexe Berana, Václava Chada a Jana Rajlicha. Nyní přichází na řadu Miroslav Šimorda, na podzim letošního roku je pak v plánu výstava Františka Chmelaře.

Obě výstavy jsou umístěny v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Jsou přístupné zdarma, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin. Fotografie Jana Sikory jsou k vidění do 31. března, obrazy Miroslava Šimordy až do 12. května.

Galerie nyní připravuje také výstavu soudobé české architektury Czech houses – České domy, která bude otevřena 6. dubna a kromě panelů s vyobrazením 33 rodinných domů zahrnuje i pět prostorových modelů.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

O autorech

Jan Sikora (nar. 9. 10. 1938 v Návsi u Jablunkova) je celým svým životem spjat s oblastí Těšínských (Slezských) Beskyd. Zde žil, pracoval a nechal se inspirovat pro svou tvorbu. Vystudoval gymnázium v Českém Těšíně a strojní nástavbu v Ostravě. Vysokou školu báňskou v Ostravě vystudoval až při zaměstnání. Nejprve pracoval v projekci Vítkovic, následně nastoupil do Třineckých železáren (později Moravia Steel). Zde pracoval na vysokých manažerských postech až do roku 2007, kdy odešel do důchodu.

Jeho tvorba vycházela z obdivu k beskydské přírodě. Věnoval se umělecké fotografii a dřevořezbě. Svá díla vystavoval v České republice i v zahraničí.

Miroslav Šimorda (*1923 v Brně) je významným českým malířem a grafikem. Studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a na zlínské Škole umění (1939-43), poté zde dva roky pracoval v keramických dílnách. Po válce navštěvuje Akademii múzických umění v Praze. Od 50. let žije a tvoří v Brně. Ve své tvorbě se věnuje užitému i volnému umění. Spolupracuje s brněnským Výstavištěm, vytváří propagační grafiky i celou řadu výtvarných řešení tuzemských i zahraničních expozic. Ve volné tvorbě se zaměřuje na krajinomalbu, městská zákoutí a domy. Vytváří také návrhy divadelních kostýmů nebo bronzové reliéfy.

Je spoluzakladatelem Sdružení Q Brno. Účastní se společných výstav v Česku i v zahraničí. Za svou tvorbu získal cenu Irene und Petr Ludwigspreis ve Vídni (1991), za celoživotní tvorbu pak Cenu města Brna (2002).

Publikováno: 26.3.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *