Vítězství na Fashion Week Milano 2017

Mladá zlínská návrhářka a absolventka prestižní návrhářské školy v Antverpách, Markéta Martíšková, uspěla minulý týden v Miláně na proslulé soutěži pro začínající designery International Lab of Mittelmoda – The Fashion Award 2017. Se svou recyklovanou kolekcí z textilního odpadu získala Absolutní cenu za nejexperimentálnější kolekci.

Markéta Martíšková se svými návrhy zaujala porotu z rekordního množství více než čtyřtisíc skic, kreseb, fotografii a nápadů od sedmiset designérů z celého světa, kteří se do 24. ročníku soutěže přihlásili. Stala se tak jednou ze 23 návrhářů, kteří měli možnost 20. června představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce Milánském fashion weeku.

Její vítězná kolekce s názvem Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem, který je všude kolem. „Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme co se s tím děje. Přes 90% textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen a jen malé procento je zpracováno,“ popisuje Markéta Martíšková co ji při tvorbě ovlivňuje a dodává „Reaguji na to jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Víš, co nosíš? Kde to vyhodíš? Proto se na svetrech objevuje slovo STOP STOP STOP, protože ty se můžeš rozhodnout a vybrat si. Já už jsem to udělala.“

Markéta měla před rokem tvůrčí pauzu, protože neviděla motivaci v módním světě. Dostala ale příležitost na vývoj unikátního oděvního materiálu od společnosti Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl právě z recyklovaného textilu. „Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jen protože mě to baví, ale chci pomáhat. Hledám do tymu lidi co májí podobnou vizi a tento materiál přinést na ulici,“ říká návrhářka a popisuje modely, které v Miláně zaujaly: „Jedná se o nepletené svetry a kabáty, které vznikají technikou projehlování.“

Při své tvorbě využívá určitý druh „zbytků“ z výroby nebo dokonce suroviny, které by mohly být považovány za odpad, ale pro ni představují nový start a výchozí bod pro práci se zajímavými látkami a vytvářením krásných nových materiálů. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti ve spolupráci s firmou Tonak a trička s potiskem.

MARKÉTA MARTÍŠKOVÁ se narodila v roce 1986 ve Vsetíně. Módě a oděvnímu designu se věnuje už od svých 14 let. Navštěvovala SUPŠ v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kterou zakončila bakalářským titulem. V roce 2010 nastoupila ke studiu na prestižní Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, které jsou v módním světě pojmem pro příznivce avantgardní módy. Školu absolvovala v roce 2014. Momentálně pracuje na rozvoji své módní značky „STOP“ se sídlem v Antverpách. (www.stopinantwerp.com) Usiluje o to, aby svým zákazníkům poskytovala návrhy šetrné k životnímu prostředí a recyklaci. Spolupracuje s českými firmami Tonak, Klatex, Kazeto.

Publikováno: 26.6.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *