Festival Jeden svět odložen!

Organizátoři festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět oznamují, že vzhledem k aktuálním nařízením vlády České republiky festival s okamžitou platností přerušují. Opatření se týká všech projekcí a doprovodných akcí, dopoledních školních projekcí. Rozhodnutí zasáhlo pražský festival a platí i pro festivaly v regionech. „Po důkladném probrání celé situace jsme se shodli, že festival nyní přerušíme. Respektujeme tak opatření ministra zdravotnictví a Bezpečnostní rady státu. Momentálně jednáme o možnosti pokračování festivalu na podzim,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Na základě vývoje situace v následujících týdnech budeme informovat o náhradním termínu festivalu. Filmy by opět mohly pršet zhruba za půl roku.   

V ranních hodinách, 10. března, oznámili zástupci Bezpečnostní rady státu dvě nová opatření: od úterního večera jsou zakázány akce nad sto účastníku. Od středy je pak zrušena výuka na všech typech škol s výjimkou mateřských. Obě omezení přímo ovlivňují právě probíhající festival Jeden svět v Praze. Opatření se vztahují i na všechny regionální festivaly v 35 městech, včetně Zlína. Ten mimo odpoledních a klasických večerních projekcí nabízí v rámci projektu Jeden svět pro školy dopolední projekce. Přerušení festivalu nás velice mrzí, ale doufáme, že o partnery ani diváky nepřijdeme a akci uskutečníme na podzim letošního roku,“ doplňuje Eva Baťová, koordinátorka zlínského festivalu. Zároveň chceme upozornit, že zrušením festivalu nechtějí organizátoři vyvolat paniku, ale zodpovědně přistupují k oficiálním vládním nařízením. Bezpečnost by měla být na prvním místě a chceme jít vstříc preventivním opatřením.

Festival místo návštěvy kina nabízí filmy ke stažení v rámci projektu Promítej i ty!. Díky této platformě mohou diváci zdarma a legálně sledovat kvalitní dokumentární filmy. Projekt Promítej i ty! Spadá pod festival Jeden svět, který vyjednává a platí licence majitelům filmových práv a publikum díky tomu může všechny dokumenty jednoduše a bez starosti stahovat a promítat. Vynasnažíme se, aby se v programu v co nejbližší době objevil také výběr dokumentů z letošního festivalu a diváci tak mohli některé z nich vidět alespoň doma.

Zrušení se týká také všech doprovodných programů a výstav s festivalem spojených. Ovšem aby zlínští diváci nebyli o projekce ochuzeni úplně, pokud se situace nezhorší, plánujeme pokračovat v promítání v našich spřátelených podnicích, kde jsou kapacity zhruba do 50 míst. Březnové promítání proběhne již tuto sobotu, 14. března, v kavárně Jedním tahem. Projekci dokumentárního filmu Mý věci předchází akce Oblečte se jedním tahem pod záštitou spolku Na pasece. Více informací naleznete na Facebooku.

Publikováno: 12.3.2020

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *