Filmové klapky putují k výtvarníkům

Organizátoři Zlín Film Festivalu v těchto dnech odesílají výtvarníkům filmové klapky, aby z nich během následujících pár měsíců vytvořili umělecká díla do nadcházejícího 19. ročníku Salonu filmových klapek.

Unikátní projekt umělecky ztvárněných filmových klapek je dnes již neodmyslitelnou součásti doprovodného programu Zlín Film Festivalu. A bude tomu tak i během jeho 56. ročníku. Seznam vybraných autorů zahrnuje na 140 jmen výtvarníků, mezi nimiž nechybí ani letos takové osobnosti jako Olbram Zoubek, Jan Saudek, Ivan Baborák, Boris Jirků a řada dalších. „Letos jsme oslovili nejen naše dlouhodobé přispěvatele, ale ohlédli jsme se také do minulosti. Rádi bychom znovu oživili spolupráci s výtvarníky, kteří se na tomto projektu podíleli již před časem,“ uvádí výkonný ředitel festivalu Martin Pášma a dodává: „Příležitost se prezentovat formou tohoto originálního díla chceme dát také mladým, začínajícím výtvarníkům a absolventům uměleckých škol. A nově plánujeme dát také větší prostor umělcům ze Slovenska.“

Filmovou klapku mohou na umělecké dílo povýšit autoři libovolnou technikou, dle své fantazie. Limitovaní jsou pouze formátem klapky. „Ze zkušenosti víme, že klapky s dětskými motivy bývají velmi úspěšné a draží se nejlépe,“ říká Martin Pášma a doplňuje „Každoročně je ale asi pro pětinu umělců inspirací i hlavní téma festivalu.“ Jak se právě to nadcházející, tedy Francie a francouzská kinematografie, promítne do výsledné podoby následujícího Salonu, bude zřejmé začátkem roku 2016.

Kompletní kolekce 19. Salonu filmových klapek bude poprvé k vidění v březnu příštího roku v Praze. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 29. května 2016 a její výtěžek bude opět věnován na financování autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. „V příštím roce uvažujeme také o představení klapek v zahraničí. Právě v návaznosti na francouzskou kinematografii a 80 let filmové tvorby ve Zlíně bychom rádi ve spolupráci s europoslankyní z našeho regionu Martinou Dlabajovou uspořádali jejich výstavu v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburgu. Snad se nám tam podaří nějakou i dobře vydražit,“ dodává Martin Pášma.

Systém přidělování podpory doznal v posledním roce změny a již ve festivalovém týdnu byly vybrány projekty, které obdržely podporu pro nadcházející rok. V roce 2015 věnoval Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže o finanční podporu audiovizuální nebo vizuální tvorby finanční prostředky ve výši 800 tisíc korun na podporu 14 projektů – výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů.

O projektu

Salon filmových klapek (do roku 2014 nesl název Minisalon filmových klapek). Projekt vznikl jako doprovodná aktivita Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně v roce 1998, kdy bylo draženo 26 klapek. Za dobu existence projektu vzniklo a do soukromých sbírek putovalo 2 037 filmových klapek.

Výtěžek z jejich aukce slouží k finanční podpoře výroby filmů – jak hraných, tak i animovaných a dokumentárních. V průběhu 18 let vzniklo díky projektu 228 audiovizuálních studentských děl a v mnoha případech vznik těchto absolventských filmů odstartoval filmovou kariéru začínajících tvůrců.

Mezi nejzajímavější podpořené v roce 2015 patří projekt Národního Filmového Muzea NaFilM: Jdi Na FilM i do muzea! nebo animovaný snímek režisérky Báry Zadražilové a Filipa Pošivače Až po uši v mechu. Finanční prostředky obdržela také celá řada projektů z produkce Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Projekty mají garanty z řad členů komise, kteří sledují jejich následný vývoj. V nastaveném režimu přerozdělování finančních prostředků tvůrcům z České i ze Slovenské republiky budou organizátoři soutěže pokračovat i v příštích letech.

Pravidla soutěže zde: http://www.zlinfest.cz/25320-pravidla-souteze

Publikováno: 15.11.2015

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *