Filmové klapky opět ve Zlíně

Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, zakončí své putování po republice tradičně ve Zlíně. Od středy 4. května bude polovina kolekce těchto jedinečných děl k vidění ve zlínském Zlatém jablku společně s expozicí výstavy animované tvorby a filmové techniky. Návštěvníci si je zde budou mít možnost prohlédnout až do 23. května.

Úkolu vytvořit z obyčejné dřevěné klapky výjimečné umělecké dílo se letos zhostil rekordní počet výtvarníků. „V kolekci tvořené 137 klapkami nechybí tradičně ani skvosty od známých umělců jako jsou Olbram Zoubek, Boris Jirků, Ilja Hartinger, Kateřina Miler a další tradiční přispěvatelé,“ uvádí členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a upřesňuje: „Nově ale dostali prostor také mladí, začínající výtvarníci a absolventi uměleckých škol.

Kromě klapek klasických se jako součást kolekce představí i dvacítka nejlepších papírových klapek, které vytvořili žáci ZŠ Slušovice. Ta byla letos oslovena nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN, aby její žáci výtvarným ztvárněním filmové klapky předvedli své umělecké schopnosti a prezentovali tak svoji školu. „Mezi školami je o tvorbu klapek velký zájem. Aby však originální nápad změnit dřevěnou černobílou destičku v umělecké dílo nezevšedněl, své autorsky chráněné know-how pečlivě střežíme a pro spolupráci si vždy vybíráme jen jednu, dvě školy,“ upřesňuje Markéta Pášmová.

Společně s klapkami bude ve Zlatém jablku k vidění i expozice připomínající historii tvorby filmů ve Zlíně od roku 1936, a to včetně loutek z animovaných filmů režiséra a výtvarníka Ludvíka Kadlečka, Jana Dudeška a výtvarníka Vladimíra  Groše. Návštěvníci centra si tak mohou prohlédnout například originální 3D loutky ze starších animovaných projektů jako jsou Myší kočičiny, Bububu, Autíčková romance, Železné boty, Leo nebo Problém.

Expozice bude umístěna ve Zlatém jablku do 23. května. Kompletní kolekce klapek se potom představí od 26. května v Kongresovém centru Zlín. Tradiční aukce zde proběhne v neděli 29. května od 13:00 hodin. Letos se v premiéře mohou zájemci zapojit do dražby také na dálku. Klapku od Adolfa Borna totiž nabídnou její organizátoři zájemcům prostřednictvím aukčního portálu Aukro.

Celkový výtěžek věnuje nadační fond FILMTALENT ZLÍN na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců. V roce 2015 putovaly na základě soutěže o finanční podporu audiovizuální nebo vizuální tvorby prostředky ve výši 800 tisíc korun na vznik 14 projektů – výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů.

 

SALON FILMOVÝCH KLAPEK

Projekt vznikl v roce 1998 jako doprovodná aktivita Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Za dobu jeho existence bylo vydraženo 1 920 filmových klapek, které se v mnoha případech staly součástí uměleckých sbírek ctitelů výtvarného i filmového umění. Projekt Salon filmových klapek disponuje ochrannou známkou autorských práv, a tak zachovává výjimečnost a originalitu jednotlivých uměleckých děl.

Výtěžek z jejich aukce slouží k finanční podpoře výroby filmů – jak hraných, tak i animovaných a dokumentárních. V průběhu 18 let vzniklo díky projektu 228 audiovizuálních studentských děl a v mnoha případech vznik těchto absolventských filmů odstartoval filmovou kariéru začínajících tvůrců.

 

ZLÍN FILM FESTIVAL 2016 

Ve dnech 27. května až 3. června ožije Zlín již 56. ročníkem zlínského filmového festivalu, který je jednou z nejstarších a největších filmových přehlídek svého druhu na světě. Každoročně jej navštěvuje více než 120 tisíc diváků. Festivalové projekce se konají nejen ve Zlíně, ale také v řadě dalších měst České republiky.

Festival letos nabídne hned několik velkých témat. Kvůli fokusu na kinematografii Francie se ponese ve francouzském stylu, připomene 80. výročí založení zlínského filmového studia a bude se věnovat i bezpečnosti dětí.

Filmoví fanoušci se mohou těšit na bezmála 350 zajímavých snímků pro děti a mládež, evropské první filmy, animovanou tvorbu a studentské filmy a mnoho dalších v soutěžní i mimosoutěžní sekci.

Připravený bude také bohatý doprovodný program, který nabídne nejen řadu divadelních představení, koncertů, workshopů, odborných přednášek, výstav, interaktivních a benefičních programů, ale také řadu sportovních, společenských a dalších akcí.

Publikováno: 5.5.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *