Filmový festival 2022 odstartoval!

Filmy z celého světa, bohatý program pro celou rodinu i školní kolektivy, zábava a spousta významných osobností, které se od dnešního dne sjíždí do Zlína. Město na sedm dní opět ožije největším a nejstarším filmovým festivalem pro děti i mládež na světě. Zlatý střevíček večer převezme český herec a zlínský rodák Pavel Zedníček. 62. Zlín Film Festival začal a potrvá do středy 1. června 2022.

Po dvou letech, kdy se zlínský filmový festival „na živo“ konal v září, se opět ve festivalovém kalendáři vrací k jarnímu termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout divákům v období, na které jsou zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal, že s návratem do tradičního termínu výrazně vzrostl zájem o návštěvu ze strany škol i zahraničních festivalových hostů.

„Příjemně nás překvapilo, že i dopolední programy pro školy se letos opět těší takovému zájmu jako v době před covidem, možná i dokonce většímu. V tuto chvíli máme kompletně zaplněné kinosály pro školní projekce, ale také dopolední workshopy,“ zhodnotil situaci Čestmír Vančura a doplnil: „Výrazně se zvýšil také počet mimo zlínských škol, které se chystají na festival na školní výlet. Proti roku 2019 jsme v této oblasti zaznamenali nárůst téměř o 50 %.“

Do Zlína také po dvou letech míří i řada porotců a 59 filmových delegací z celého světa, které doprovází své filmy. „Kapacity všech ubytovacích zařízení ve městě i v jeho okolí jsou tak v tuto chvíli zcela vyčerpány,“ potvrdila výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší generaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila Jarmila Záhorová.

Ve svém filmovém programu nabídne 62. Zlín Film Festival celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. Dopoledním zahajovacím snímkem festivalu bude celovečerní animovaný film Cesta do Tvojzemí, který vznikl v slovensko-česko-belgické koprodukci. Ve Zlíně se představí divákům ve světové premiéře a distribuční předpremiéře ve čtvrtek 26. května v 10:00 hodin.

V rámci večerního zahájení se mohou hosté těšit od 19:00 hodin na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby se dostal před válkou do Ameriky. Během večera budou také předána první ocenění. Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme herec, komik a moderátor Pavel Zedníček. „Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ komentoval ocenění Pavel Zedníček, který na festivalu uvede také premiéru nové české minisérie Jitřní záře.

První festivalový večer bude předána také Filmová cena TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Letos se odborná porota zaměřila na digitální tvůrce, kteří prostřednictvím webů a sociálních sítí popularizují vědu a zábavnou formou předávají nejrůznější poznatky mladé generaci. Mezi festivalové ceny byla letos zařazena i zcela nová Divácká cena Patrona dětí za ztvárnění silného dětského příběhu. „V průběhu festivalového týdne budou mít návštěvníci možnost přímo v kinech hlasovat pro 11 vybraných snímků z festivalového filmového programu,“ vysvětlila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a doplnila, že ten nejúspěšnější z nich bude vyhlášen v závěru festivalu na slavnostním galavečeru.

Organizátoři festivalu reflektují také aktuální geopolitickou situaci a rozhodli se zařadit do filmového programu speciální pásmo animovaných filmů v ukrajinštině pro děti z Ukrajiny. „Není nám lhostejná situace na Ukrajině a rozhodli jsme se proto alespoň trochu potěšit děti, které teď žijí ve Zlíně. V sobotu 28. května uvedeme v 11:30 hodin výběr 12 dílů animovaného seriálu s názvem Moje země Ukrajina,“ řekla Markéta Pášmová. Projekce se zúčastní konzulka ukrajinské ambasády paní Anna Proshko. Vstup na představení je pro ukrajinské rodiny zdarma.

Doprovodný program opět nabídne celou řadu možností rodinám, jak společně strávit volný čas. Návštěvníci se v tradičních lokacích budou moci zase setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, filmovými i jinými workshopy a s tvořivými dílnami. Speciálně pro mladé navíc festival letos nově otevírá zónu, kde se náctiletí mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu, jak říkají. Připravena je i kolekce TOP TEEN TEN aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ pozvala na zlínský zámek Markéta Pášmová a doplnila i další festivalovou událost: „V sobotu 28. května nás čeká uvedení digitálně restaurované verze Šíleně smutné princezny, které bude předcházet oblíbený Červený koberec a autogramiáda s hlavním představitelem Václavem Neckářem.

Ve festivalovém programu nechybí ani letos tradiční akce, jako jsou aukce Salonu filmových klapek, Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín nebo Malování na chodníku. Určitě ale stojí za pozornost i páteční koncert kapely Čechomor nebo sobotní divadelní představení Art Divadla Bez zábradlí v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, který Zlatý střevíček převezme 1. června během slavnostního galavečera.  

Aktuální témata nabídnou organizátoři festivalu prostřednictvím workshopů pro školy i veřejnost v rámci konferenčního bloku Děti bez hranic¿. Odpoví mimo jiné na otázky, jak vnímají děti předškolního a mladšího školního věku období spojené s překotnými změnami světa, jak snadné je mít „radikální“ názory o nevinných tématech, jak nás dezinformace ovlivňují, jak je poznat, jak se jim bránit a další.

62. Zlín Film Festival se uskuteční ve Zlíně od 26. května do 1. června 2022. Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.

Publikováno: 26.5.2022

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *