Filmový průmysl znovu dobývá Zlínský kraj

K 1. prosinci zahajuje činnost filmová kancelář ve Zlínském kraji. Představí také portál ZLÍN FILM – informační rozcestník pro filmaře. Město Zlín fungovalo jako centrum filmového průmyslu už ve 30. letech, filmová kancelář tak navazuje na bezmála osmdesátiletou tradici.

Vrátit Zlínsko na mapu filmového průmyslu – to je záměr filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE, za kterou stojí zlínští podnikatelé Jindřich Motýl, Martin Růžička a Čestmír Vančura. Obnovení filmové tvorby má podporu Zlínského kraje i města Zlín. Na čtvrteční tiskové konferenci to potvrdili hejtman Jiří Čunek a primátor Miroslav Adámek.

Cíle filmové kanceláře jsou od začátku přesně stanovené. „Chceme, aby do pěti let Zlínsko patřilo mezi 3 nejlépe hodnocené filmové regiony. Filmovým štábům nabízíme kromě standardní podpory filmové kanceláře také možnost získat podporu místních fondů. Filmaři si tak můžou například zdarma pronajmout ateliér Karla Zemana nebo využít bezplatné ubytování pro své lokační manažery, pokud je k nám vyšlou na obhlídku,“ říká předseda Fondu Jindřich Motýl.

Přivedení filmových štábů do regionu slibuje propagaci atraktivních lokalit kraje, podporu tradičních řemesel i možnost praxe pro studenty filmových oborů. „Filmové štáby využívají v místech natáčení služby lokálních dodavatelů, což – jak doufáme – povede ke vzniku nových pracovních míst. Už nyní spolupracujeme se dvěma desítkami regionálních podnikatelů a řemeslníků, kteří jsou připraveni nabídnout filmovým produkcím své služby za zvýhodněných podmínek,“ doplňuje Martin Růžička.

Do spolupráce na projektu ZLÍN FILM je zapojen i Zlínský kreativní klastr, Univerzita Tomáše Bati a také národní filmová kancelář CZECH FILM COMMISSION. „Dlouhodobě svou činností povzbuzujeme regiony ke spolupráci s filmaři a konzultujeme s nimi kroky vedoucí k založení filmových kanceláří. Zlín přitom považujeme vzhledem k mixu jeho tradice a současného potenciálu za jeden z našich ,nejfilmovějších‘ regionů. Proto nás moc těší, že know-how, zkušenosti a podněty, které regionálním subjektům poskytujeme, právě zde padly na úrodnou půdu a že projekt ZLÍN FILM a filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE spatřují světlo světa,“ uvádí Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission.

„Funkční regionální filmové kanceláře jsou pro filmaře velice přínosné. Pomáhají jim se rychle zorientovat v místním prostředí a jsou zdrojem důležitých informací a kontaktů. Zároveň jsou také jasným signálem, že region o filmaře stojí a chce spolupracovat,“ dodává Claussová.

To potvrzuje i výkonná ředitelka ZLÍN FILM OFFICE Magdaléna Hladká: „Úkolem naší kanceláře je zajistit pro filmové štáby vše, co ke své práci v souvislosti s regionem potřebují. Mým přáním je, aby nás filmaři vnímali jako spojku, na kterou se můžou vždy spolehnout. Kvalitní služba zákazníkům je konec konců jednou ze součástí odkazu bratří Baťů, na který podporou zlínského filmu navazujeme.“

Filmové tvůrce i fanoušky láká do regionu už 56 let také ZLÍN FILM FESTVAL. Jeho prezident Čestmír Vančura na téma zlínského filmu říká: „Zlínský filmový festival je určený především dětem, pro začínající filmaře jsme založili Nadační fond FILM TALENT Zlín. Jsem rád, že nyní můžeme nabízet podporu také zaběhnutým filmovým štábům.“

„Zlínské ateliéry jsou historicky druhými nejvýznamnějšími filmovými ateliéry v České republice. Tato skutečnost, spolu s vědomím současného potenciálu Zlínského kraje, přímo vybízí k naší spolupráci na revitalizaci filmové tvorby ve Zlíně,“ uzavírá Vančura.

Publikováno: 2.12.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *