Floristická díla na naší radnici

Originální floristické výtvory krášlí v těchto dnech prostor před radnicí na náměstí Míru. Jejich společným motivem je jaro a probouzení přírody.

Základ výzdoby tvoří tvarované hliněné skulptury, které jsou doplněné zelenými pruty a květinami. Ta, která je umístěná přímo u schodiště do budovy, má i svůj příběh. „Jedno rameno symbolizuje ženu, druhé muže. Mezi nimi je příroda. Tímto dílem chci vyjádřit, že vše, tedy i my lidé, jsme součástí jednoho životního prostředí a navzájem se ovlivňujeme,“ sdělila Eva Danieková z Odboru městské zeleně magistrátu, autorka tohoto i dalších děl.

Zlín začínají v těchto dnech krášlit desetitisíce nových květin, keřů a stromů, které nechala radnice ve spolupráci s veřejností vysázet v loňském roce. Ve velkém se sázely například cibuloviny. Jen na podzim šlo o 28 930 kusů tulipánů, narcisů, hyacintů a krokusů. „Září nyní na náměstí Míru, v sadu Svobody a parku Komenského, podél ulice Okružní, před salesiánským kostelem na Jižních svazích, v místních částech Příluky, Obeciny, Kudlov, Malenovice, Štípa. A také v Krajské nemocnici Tomáše Bati, pro kterou jsme zajistili tři a půl tisíce květin,“ řekla Marie Surovcová z Odboru městské zeleně magistrátu.

Krásnější je kruhový objezd u Čepkova. „A to díky 630 trvalkám, ve složení šalvěj, krásnoočko a okrasná červená tráva imeráta,“ upřesnil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí patří zeleň. Dodal, že nový kruhový objezd v Malenovicích byl osázen 600 kusy maceček, a letos je v plánu i obměna květinové výzdoby kruhového objezdu na ulici Kvítková.

V roce 2015 bylo vysazeno 1726 okrasných keřů. Šlo o kvetoucí keře tavolníků, zanic, zlatých dešťů, pustorylů, kdoulovců, růží, hortenzií a třezalek, dále také ibišky, magnolie a temnoplodce. Rostou nyní na ulici Středová, Větrná, Dětská, Přílucká, Sokolská, ve školkách Slínová a Sokolská, v místních částech Malenovice, Prštné, Příluky a Kudlov.

Loni na podzim se podařilo vysadit celkem 389 stromů. Šlo převážně o lípy, duby, buky, javory, jírovce, sakury a ovocné stromy, ale také o pár kusů tulipánovníků a jedlých kaštanovníků. Dřeviny se objevily mimo jiné na Obecinách, Boněcku, Padělkách, Podvesné, Lesní čtvrti, dále na ulici Luční, Družstevní, Středová, Větrná, Dětská a v místních částech Louky, Kudlov a Příluky. Ovocných stromů bylo zasazeno 105 kusů. Z druhů šlo nejčastěji o švestky, jabloně, hrušně, třešně, višně, moruše a oskeruše. Nové stromy se objevily v aleji ve Štípě, na Velíkové, v sadech ve Lhotce, na Lazech a v Obecinách, v mateřských školách Qočna, Santražiny, Na Vyhlídce, na Slovenské, a u dětských hřišť na Chlumu, Velíkové, a na ulici Kotěrova. „Ovocné stromy jsme sázeli i proto, že je o ně mezi lidmi stále větší zájem,“ doplnila Věra Jašková z Odboru městské zeleně magistrátu.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 29.3.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *