Grand prix Zlín Film Festivalu obdrží Eva Zaoralová

Jedno z významných ocenění zlínského festivalu bude letos uděleno známé filmové kritičce a publicistce Evě Zaoralové. Grand Prix Zlín Film Festivalu za propagaci francouzského filmu a kultury v České republice převezme 27. května 2016 během slavnostního zahájení jeho 56. ročníku.

Toto ocenění organizátoři udělují osobnostem, které se významně podílí na propojování české a zahraniční kultury v oblasti filmu. V letošním roce jde o propojení české a francouzské kultury, které tak doplňuje obsáhlý fokus na francouzskou kinematografii.

„Paní Eva Zaoralová je jako mezinárodně uznávaná filmová kritička, publicistka a dlouholetá umělecká ředitelka KVIFF jednou z hlavních osobností, které přispěly k seznamování českého publika s francouzským filmem,“ uvádí umělecká ředitelka ZFF Markéta Pášmová a dodává: „K propagaci francouzské kinematografie přispěla především řadou překladů filmů, filmových kritik i odborných studií.“

Zpráva, že se pořadatelé festivalu rozhodli ocenit v letošním roce právě ji, Evu Zaoralovou překvapila a cítí se velice poctěna. „Grand Prix za mou propagaci francouzské filmové kultury je pro mne obdobnou poctou jako udělení  Řádu francouzské literatury a umění, který jsem převzala z rukou velvyslance Francouzské republiky v roce  2012,“  říká Eva Zaoralová a doplňuje: „Zlínský festival je jedna z nejstarších  soutěžních přehlídek filmů pro děti a mládež, jejíž důležitost je uznávána v celém světě. Už tradičně věnuje každý rok zvláštní pozornost některé ze zahraničních kinematografií a těší mne, že tentokrát zvolil Francii. Moc se také těším, že se alespoň na chvíli vrátím do tak jedinečného a krásného města, jakým je Zlín.“

Grand Prix Zlín Film Festivalu v posledních letech převzali například německý producent Gert Kaspar Müntefering či kanadský producent Rock Demers. Paní Evě Zaoralové bude uděleno při slavnostním zahájení festivalu v pátek 27. května.

Publikováno: 25.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *