Uctění památky Jana Palacha 2017

Výtvarník Petr Dosoudil naváže na loňskou akci na Gahurově prospektu ve Zlíně, kdy se mu s dalšími účastníky happeningu podařilo vytvořit nejdelší světelný akt v ČR k uctění památky Jana Palacha. Vyzývá Zlíňáky, aby i oni přišli ve čtvrtek 19. ledna 2017 zapálit svíčku pod bývalý Dům umění na náměstí T. G. M. a vytvořit tak opět světelný řetěz delší než 500 metrů. Sraz účastníků je v 16 hodin, zapálení svíček pak o hodinu později. Akci letos umělec uskuteční za podpory projektu statutárního města Zlín – Živý Zlín.

„Už když architektky Jitka Ressová a Hana Maršíková se svým týmem realizovaly Gahurův prospekt jsem si řekl, že se tohoto prostoru musím nějakým výtvarným způsobem zmocnit. Je totiž velmi inspirativní. Poprvé se mi to podařilo instalací k událostem na Ukrajině a sice přímo k anexi Krymu Ruskem.

Projekt k uctění památky Jana Palacha zrál ve mně několik měsíců. Předně mi celý prostor evokoval Václavské náměstí v Praze svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mne, že se na takové dějinné okamžiky pomalu zapomíná,“ popisuje vznik myšlenky její autor, Petr Dosoudil.

Akce před rokem vzbudila reakce nejenom ve Zlíně, řetěz svíček, které v tichosti zapalovalo přes sto dvacet lidí byl viditelný i z protějších Jižních Svahů.

„Kdyby nebyly pozitivní reakce na loňskou akci, nebyla by ta letošní. Největší ohlasy byly od přátel z výtvarných a architektonických kruhů, ale velkou podporu jsem zaznamenal z Městského divadla ve Zlíně. Konec konců, bylo to vlastně velké představení. Přátelé z Prahy to hodnotili jako největší akci k Palachovu výročí v republice,“ popisuje bývalý scénograf.

Právě tyto reakce vybudily realizaci happeningu i v letošním roce: “Z mé strany to bylo nejen umělecké vyjádření, ale taktéž vyjádření občanského postoje. Myslím, že připomínat si minulost, není od věci. V minulém roce to byla vyloženě soukromá akce, takže tam nebyl na jiné aktivity čas, ani prostor. Vůbec jsem nevěděl jak to dopadne. Ale v každém případě jsem nechtěl žádné oficiality, tak jako to nechci ani teď. Ovšem, pokud tam někdo přijde a zahraje, nebudu tomu bránit.“

Délka náměstí T. G. M. je přibližně 770 metrů, vloni zde hořelo přes osm set svíček. Některé přinesli sami účastníci, jiní přihlíželi nebo pomáhali s instalací a zapalováním svíček. Stejným způsobem se veřejnost může zapojit i tentokrát: „Od 16 hodin bych byl rád abychom se mohli sejít, samotné zažehnutí světelné linie proběhne v 17 hodin. Pokud můžu požádat případné zúčastněné, tak prosím přeneste s sebou bílé svíčky v kelímcích. No a druhý den v 10.00 budu uklízet. Proto prosím o pomoc dobrovolníky. Loni nás tam na úklid bylo 5 a za půl hodiny bylo hotovo,“ upřesňuje výzvu autor.

Mgr. Petr Dosoudil je výtvarník a scénograf. Působil mj. v Městském divadle ve Zlíně, pedagogicky na UTB. V minulosti se umělecky vyjadřoval k různým událostem z politického a občanského života.

Jan Palach byl student pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy se na Václavském náměstí v Praze 16. ledna 1969 zapálil. Následkům zranění podlehl 19. ledna.

Publikováno: 18.1.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *