Ohlédnutí za festivalem Jeden svět 2017

Od 5. do 8. dubna se Alternativa — kulturní institut Zlín proměnila v místo, kde zaznívaly silné životní příběhy, kde se mluvilo o společenských tabu i aktuálních tématech dnešní doby. Probíhal tam totiž Jeden svět, festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Všechno začalo ve středu 5. 4. v 18 hodin vernisáží tří výstav. Hned tento první večer byl sál vyprodaný. Vernisáž zahájil Jaromír Vachala, profesionální voják a autor jedné z výstav, která divákům přiblížila život na vojenské základně v Afghánistánu. Pro návštěvníky byl připraven raut a hudební duo dokreslilo slavnostní atmosféru hrou na ukulele a zpěvem. Jako první se promítal dokument s názvem Normální autistický film, který v roce 2016 obdržel cenu Českého lva

Dokumenty samotnými to ale na Jednom světě nekončilo. Po většině projekcí následovaly debaty s hosty, ať už šlo o samotné protagonisty, režiséry filmů nebo odborníky na téma, které daný dokument zpracovával. Hosté sdíleli s diváky své osobní příběhy, a pomohli jim tak podívat se na problematiku z bližšího pohledu. Debaty daly návštěvníkům navíc možnost ptát se a diskutovat. „Na festivalu Jeden svět jsem letos byla poprvé a bylo to bezvadné. Právě diskuze jsem vnímala jako zpestření samotných filmů, které danou problematiku ještě více rozebraly,“ uvedla Katka, jedna z návštěvnic festivalu.

Festival byl otevřen nejen dospělým. Zajímavá témata přiblížil Jeden svět také žákům základních a středních škol a gymnázií ze Zlínského kraje. Dopoledních projekcí, které probíhaly od středy až do pátku, se tak zúčastnilo celkem 514 mladých diváků. Měli možnost zhlédnout například dokumenty Děti online, Zemřít pro design, Kyberdžihád nebo Darované housle.

Tématem letošního ročníku festivalu bylo Umění spolupráce, které upozorňuje na skutečnou podstatu vzájemné pomoci a sdílení mezi lidmi. „Bez spolupráce by nemohl vzniknout ani festival ve Zlíně. Moc si vážíme podpory Města Zlína, Překladatelské agentury Zelenka, Kovárny Viva, Radia Zlín a dalších partnerů a dárců, kteří nám Jeden svět pomohli uskutečnit,“ řekla Jana Pastyříková, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět Zlín 2017.

Kromě dokumentů a diskuzí byl na festivalu připraven i doprovodný program. Od středy až do soboty mohli diváci zažít virtuální realitu, zakoupit si ručně vyráběné produkty v hand-made zóně nebo si vyměnit oblečení kus za kus v takzvaném freeshopu. Akci zakončila afterparty v baru Sklep33.

Hlavním pořadatelem festivalu Jeden svět je nezisková organizace Člověk v tísni. Festival vždy začíná v Praze a následně se přesouvá do dalších měst České republiky, kde se o jeho uspořádání starají tamní organizace. Ve Zlíně je to právě Asociace DICE.

Publikováno: 20.4.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *