Třetí ročník Letní hudební akademie dirigenta Tomáše Netopila, která se uskuteční v termínu od 14. do 19. srpna, otevře letos studentům další atraktivní hudební obory – nově pod vedením Michaely Fukačové, Ivo Kahánka, Pavla Nikla nebo koncertních mistrů České filharmonie Jana Mráčka a Jiřího Vodičky. V rámci svého doprovodného programu – festivalu klasické hudby Hudební Kroměříž – zařadila poprvé i benefiční koncerty.
Studenti konzervatoří, vysokých škol a další mladí hudebníci se ke studiu na Letní hudební akademii Kroměříž mohou hlásit až do 19. června. „Mám radost, že se nám podařilo najít způsob, jak akademii uskutečnit v takovém rozsahu a s fantastickými umělci v roli lektorů,“ uvedl zakladatel a umělecký ředitel Tomáš Netopil.
Mladí hudebníci se tak mohou těšit na téměř pětidenní intenzivní výuku v deseti sólových oborech pod vedením těch nejlepších interpretů a odborníků. „Těší nás, že se nám už tradiční hudební obory podařilo letos doplnit o klavírní obor, pod taktovkou mimořádného pianisty Ivo Kahánka, violoncello s famózní umělkyní Michaelou Fukačovou a také komorní hru a violu se zakládajícím členem Pavel Haas Qartet – Pavlem Niklem,“ dodal Tomáš Netopil a upřesnil, že obor lesní roh se uskuteční ve spolupráci s Horn Festem Praha a jeho lektory budou Radek Baborák, Kateřina Javůrková a Petr Hernych.
Pro studenty bude letos připravena plnohodnotná výuka s lektory, ale i další aktivity vedoucí k dalšímu osobnostnímu rozvoji, jako je např. práce s trémou a média trénink. Nejlepší účastníci akademie budou oceněni Cenou Akademie klasické hudby, Cenou Zlínského kraje a Cenou LHAK. „Vybraným studentům jsme se navíc letos rozhodli poskytnout podporu v podobě částečného stipendia na školné a ubytování,“ doplnila výkonná ředitelka akademie Jana Kubáčová.
V průběhu konání akademie se také uskuteční dva benefiční koncerty, na nichž kromě vybraných studentů, laureátů minulého ročníku a dirigenta Tomáše Netopila vystoupí i samotní lektoři akademie. Výtěžek bude věnovaný na podporu umění a sociálních služeb pro ty, kteří byli výrazně zasažení situací v uplynulých měsících.
Orchestrální akademie ve spolupráci s Akademií klasické hudby se uskuteční v pozměněné podobě a její koncert zazní 13. září 2020 ve Dvořákově síni Rudolfina pod hlavičkou Mladé filharmonie Dvořákovy Prahy – Orchestrální akademie Kroměříž.
Podrobné informace a přihlášky naleznou zájemci o účast na webu akademie www.academykromeriz.com/prihlasky/prihlaska-solova-akademie/, kde se mohou až do 19. června 2020 hlásit. Samotná akademie proběhne od 14. do 19. srpna.
Více na http://www.academykromeriz.com
O Letní hudební akademii Kroměříž
Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. První ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž inicioval v roce 2018. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti nadějným mladým hudebníkům. Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. LHAK v roce 2020 otevírá obory – sólová hra a zpěv, hudební management a akademie pro komorní smyčcová tělesa. Plánovaná orchestrální akademie ve spolupráci s Akademií klasické hudby letos proběhne v pozměněné podobě.
Letní hudební akademie Kroměříž kromě výjimečného uměleckého vedení studentům nabízí možnost setkávání a sdílení zkušeností vzájemně i s dalšími hosty, veřejné koncerty a laureátům pak účinkování s orchestrem filharmonie.
Lektoři hudebních oborů 2020
Ivo Kahánek (klavír)
Radek Baborák (lesní roh)
Jan Mráček a Jiří Vodička (housle),
Kateřina Kněžíková (zpěv),
Michaela Fukačová (violoncello),
Barbara Maria Willi (cembalo),
Pavel Nikl (viola, komorní hra),
David Mareček (hudební projekty),
Zdeněk Klauda (klavírní spolupráce),
Lukáš Moťka (trombon).
Publikováno: 29.5.2020
komentáře: 0