Maminkám předčasně narozených dětí pomůžou nová edukační videa

Potřebné informace, ale především praktické ukázky péče o nedonošené miminka. To nabídnou nová edukační videa, která tento měsíc vznikají na neonatologickém oddělení KNTB Zlín. Spoty jsou financovány z nadačního fondu Malé mimi a realizuje je zlínská IS Produkce.
Na přípravě videí, které jsou součástí nového výukového programu pro rodiče nedonošených dětí, se kromě lékařů podíleli i psychologové, neurologové a vývojoví specialisté. „Cílem je vytvořit komplexní program, který zahrne většinu problematiky péče o předčasně narozené dítě,“ uvádí iniciátor projektu Malé mimi Martin Gazda z IS Produkce a dodává: „Půjde nejen o teoretické povídání, ale o reálné ukázky, ve kterých chceme představit veškeré aspekty péče o předčasně narozené dítě.“ Edukační videa jsou natáčeny ve 3D, díky speciálním brýlím si pak maminky budou moci virtuálně prohlédnout, jak se pečuje o předčasně narozená miminka nebo jak to na neonatologickém oddělení vypadá.
Výukový program plynule navazuje na vloni spuštěnou on-line poradnu, prostřednictvím které mohou na webu www.malemimi.cz rodiče nedonošených dětí aktivněji komunikovat s pediatry, neonatology, dětskými neurology a dalšími zkušenými odborníky.
Vzdělávání rodičů je totiž podle autorů projektu klíčové. „Předčasný porod miminka, které ještě není biologicky zralé na život mimo dělohu, je pro rodiče extrémně zátěžovou a emočně vypjatou situací, kterou není lehké zvládnout. Honí se jim hlavou spousta otázek a jen velmi málo odpovědí. To chceme změnit. Zároveň se snažíme, aby se svým dítětem byli co nejvíce, protože je známo, že čím víc se od začátku o děti starají vlastní rodiče, tím lépe v dlouhodobém vývoji prospívají,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení MUDr. Jozef Macko, který se rovněž podílí na fungování nadačního projektu Malé mimi. Cílem výukového programu je, aby rodiče dostali všechny relevantní informace na jednom místě.
Díky fondu Malé mimi se před dvěma lety podařilo ve zlínské porodnici vybudovat speciální pokoje pro maminky předčasně narozených dětí, kde se rodiče učí správně starat o své děti. Ze stejnojmenného nadačního fondu putuje však i další pomoc a podpora rodičů nedonošených dětí nejen ve Zlínském kraji.
Podpořit výrobu spotů i další činnost nadačního fondu může veřejnost prostřednictvím transparentního účtu na webu www.malemimi.cz

O PROJEKTU MALÉ MIMI
Nápad se zrodil v lednu roku 2015. Přípravné práce začaly v dubnu 2015. Zahrnovaly tvorbu komunitního webu www.malemimi.cz s možností zasílání příspěvků a přípravu reklamní kampaně, V říjnu 2015 byl projekt a sbírka oficiálně odstartována. V průběhu období 1 roku, kdy kampaň probíhala, se podařilo nashromáždit celkem 7.000.000,- v hotovosti a zhruba 1.000.000,- korun formou věcných darů od firem i jednotlivců.
V lednu 2017 byly slavnostně otevřeny pokoje, jejichž kapacita je od té doby plně využita. O pokoje je permanentně mezi maminkami velký zájem, pokoje jsou trvale obsazeny od okamžiku svého otevření.
V roce 2018 byl založen stejnojmenný fond, jehož snahou je podporovat další rozvoj individualizované péče o předčasně narozené děti. Ať už rekonstrukcí dalších pokojů, přispíváním na provoz vybudovaných pokojů, nebo dalším rozvojem komunikačního fóra a poradny na našem webu.

Publikováno: 13.2.2020

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *