Michal Gabriel – výstava!

Od čtvrtka 12. prosince budou v Galerii Václava Chada na zámku k vidění sochařské kompozice Michala Gabriela „V barvě a struktuře“. Jeho první zlínská výstava bude zahájena vernisáží v 17 hodin. Další setkání s autorem nabídne komentovaná prohlídka spojená s přednáškou „Od dláta k digitálnímu dlátu“, která se uskuteční 13. února 2020. Výstava je otevřená až do 13. března 2020.

Sedmimetrový žralok před budovou zámku i další socha ocelového zvířete na nádvoří jsou nepřehlédnutelnou upoutávkou na novou výstavu, kterou připravila Galerie Václava Chada. Poprvé ve Zlíně se představí výrazný současný český sochař Michal Gabriel.

Jeho tvorba je inspirována figurou, exotickou florou a faunou. Na své sochy používá dřevo, bronz a v posledním období také laminát čili polyesterovou pryskyřici, případně různobarevné umělé hmoty jako ABS, na jejichž povrchu vznikají originální struktury ze žaludových čepiček, broskvových pecek, burských a vlašských ořechů,“ uvádí kurátor výstavy Leoš Lang. „V posledních letech pracuje také s nerezovou ocelí. Příkladem může být zrovna skulptura žraloka vážící šest a půl tuny.“

Michal Gabriel rád experimentuje s materiálem, v jeho dílech se kloubí klasický a tradiční sochařský pohled s rovinou experimentální, novátorskou a objevitelskou. Využívá také nejmodernější technologie. Některé plastiky vytváří za pomoci 3D technologií, které umožňují opakování, zmnožování či deformace tvarů. Sám svůj postup vysvětluje jako cestu od sochařského dláta k dlátu digitálnímu.

Výstavu doprovodí dvě komentované prohlídky. Poprvé, ve čtvrtek 16. ledna 2020 v 17 hodin, provede výstavou její kurátor Leoš Lang. Druhé komentované prohlídky se ve čtvrtek 13. února 2020 v 17 hodin ujme přímo autor, Michal Gabriel, a prohlídku navíc doplní i přednáška „Od dláta k digitálnímu dlátu“.

K realizaci výstavy výrazně přispěla firma KASPER KOVO s.r.o., která zajistila dovoz a instalaci objektů umístěných mimo prostory galerie. Ostatní exponáty se jako obvykle nachází v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Expozice je přístupná od 12. prosince 2019 do 13. března 2020 vždy od úterý do pátku od 10:00 do 17:00 hodin. V jiných termínech lze výstavu navštívit pouze po individuální domluvě na e-mailu galerie@zlinskyzamek.cz. Vstupné je 50 Kč.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

O autorovi:

Michal Gabriel (*1960 v Praze) je současný český sochař a pedagog. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Akademii výtvarných umění v Praze, obor sochařství. Patřil k zakládajícím členům výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, udělovanou výtvarným umělcům do 35 let. V roce 2009 získal titul profesora, v roce 2018 převzal hlavní cenu festivalu Nord Art Büdelsdorf v Německu. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění v Olomouci či Galerii moderního umění v Hradci Králové a v soukromých sbírkách v tuzemsku i v zahraničí.

Publikováno: 11.12.2019

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *