Neznámá země 2016

Už po dvacáté se ve Zlíně uskuteční NEZNÁMÁ ZEMĚ, oblíbený festival cestování, sbližování a poznávání kultur. Letošní ročník se uskuteční od pondělí 18. do pátku 29. dubna.

Mottem festivalu je Jít ve správných stopách. Přesně platí i pro hlavního hosta, kterým bude Thor Heyerdahl jr., nejstarší syn slavného norského etnografa a mořeplavce. „Účastnil se světově proslulé expedice AKU AKU na Velikonoční ostrov, s otcem plánoval expedice RA a Tigris a sám se stal světovým odborníkem na velryby a lední medvědy. V České republice bude poprvé,” upozornil ředitel festivalu Miroslav Náplava. 

 

NEZNÁMÁ ZEMĚ 2016 – program:

 Pondělí 18. dubna

Hotel Tomášov ve 12:00

Tisková konference – slavnostní zahájení festivalu Neznámá země 2015

Přítomni budou Thor Heyerdahl jr. (hlavní host festivalu), Halfdan Tangen (ředitel Muzea Kon-Tiki, Oslo), Miroslav Náplava, Petr Horký (pořadatelé festivalu)

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00– Komponovaný večer s udělením ceny Kantuta: hosté Thor Heyerdahl jr., Pavel Pavel (jediný Čech v expedici Thora Heyerdahla), Miroslav Zikmund a Prof. Miroslav Bárta (ředitel Českého egyptologického ústavu)

Kavárna Továrna, Vavrečkova 7074, 13. budova od 20:30

Miroslav Bárta – Cesty civilizací

O vzestupu a pádu dávných civilizací a nejen o nich. Cítíte, že svět se mění? Jistěže ano, kdo by nad tím nepřemýšlel. Šéf Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta je přední český odborník na vývoj civilizací a jeden z prvních, kdo nebojácně hovořil již před lety o tom, co se dnes děje. Tehdy mu nevěřili. Chcete vědět, co si myslí teď?

Úterý 19. dubna

Muzeum jihovýchodní Moravyv 16:00

Cestovatelský biograf – KON-TIKI: na balzovém voru přes Pacifik

Projekce unikátní osobní kopie Hermana Watzingera, člena expedice KON-TIKI. Tento film je součástí sbírek MJVM, pozůstalosti Eduarda Ingriše. Projekce se zúčastní a osobně ji uvede Halfdan Tangen z Muzea KON-TIKI v Oslu.

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Thor Heyerdahl jr. – In The Wake of My Father: Ve stopách mého otce

Vzácný host festivalu poprvé v České republice! Jeho přednáška mapuje dlouholetou spolupráci s otcem Thorem Heyerdahlem, osobní vědeckou kariéru mořského biologa a experta na lední medvědy a velryby, i dvacetileté působení v čele muzea KON-TIKI v norském Oslo. Přednáška bude tlumočena. (Vstupné 150Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku a síti Ticketon)

Středa 20. dubna

Lezecké centrum VERTIKON, K Pasekám, v 18:00

Milan Daněk a Alena Žákovská – Cesty k přírodním národům

Během cest k přírodním národům často putovali dlouhé týdny džunglí. Výběr těch nejsilnějších zážitků z cest na Novou Guineu, Borneo, do Malajsie, Mexika či Amazonie. Nic pro slabé povahy!

CAfé R 21 – Baťův mrakodrap od 20:30

Boženka Štofková WORKSHOP:Jak cestovali, šli a psali známí cestovatelé, a jak byste mohli psát VY? Cenné informace ředitelky knižního nakladatelství JOTA pro budoucí autory, spisovatele a vůbec všechny, kteří chtějí vědět, jak napsat dobrý cestopis.

Čtvrtek 21. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf 

Alternativa– kulturní institut v 17:00

Rudolf Švaříček – Z Bhútánu do Kazachstánu

Audience u krále Bhútánu. Nepálské otřesy i radosti. Pandy i obří Buddhové. Největší klášter světa pro 30 000 mnichů a mnišek. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa… Ochutnáte odlišné světy! (Diashow a přednáška)

CAfé R 21 – Baťův mrakodrap od 20:30

Eva Šlosarčíková – Sumatra: na tři týdny milionáři (přednáška)

Pátek 22. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Petr Jan Juračka – S dronem na cestách: Uganda, Lesotho, Alpy…

Vynikající fotograf, kameraman a popularizátor vědy podlehl kouzlu natáčení pomocí dronů. Uvidíte strhující obrázky, uslyšíte neuvěřitelné příběhy, hodně se zasmějete. A taky se dozvíte, že to někdy dost bolí…

Alternativa– kulturní institut ve 20:00

Petr Voldán (Český rozhlas), Miroslav Zikmund a host Petr Vavrouška – S rozhlasem na cestách

Beseda u příležitosti výročí startu cest Zikmunda a Hanzelky. H+Z byli jedni ze zakladatelů a výrazných tvůrců české cestopisné rozhlasové reportáže. Jak se na současnou podobu tohoto žánru dívá vzpomínající cestovatel a jak současný proslulý zpravodaj Českého rozhlasu? Jak současné souvislosti této práce vnímá i zlínský rodák, současný zpravodaj ČRo Petr Vavrouška? Poslechněte si některé reportáže, zaposlouchejte se do vyprávění o současné práci a vybavení rozhlasáka na cestách.

Neděle 24. dubna

Neznámá země v ZOO Zlín, 14:00-16:00

Fotografický workshop: Jak fotografovat zvířata

Fotograf Petr J. Juračka vám ukáže, že i z víkendové návštěvy ZOO si můžete odnést dobré snímky. Jedinečná příležitost za obvyklé vstupné do ZOO!

Pondělí 25. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Dan Přibáň – Žlutý cirkus

Jediná a jedinečná festivalová přednáška, diskuse, talkshow o pozadí trabantích expedic, o tom, jak se točil jejich poslední film a jak to, že se zatím nikdo nezabil, ať už nešťastnou náhodou anebo kvůli vztahům v týmu… (Vstupné 100Kč, předprodej v Městském informačním a turistickém středisku a síti Ticketon)

Kavárna Továrna, Vavrečkova 7074, 13. budova od 20:30

Mirek Náplava a Jan Tutoky – Expedice Afrika

Povídání a promítání o zážitcích filmařské expedice SRDCAŘI.CZ s obytným terénním náklaďákem MAN po jižní Africe. Od velkých bílých žraloků po vrcholky Dračích hor, nic není nemožné!

Úterý 26. dubna

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Slávka Chrpová – Pravá KUBA

Šéfredaktorka časopisu Cykloturistika uvede novou multimediální přednášku ze čtyř cest na Kubu, k tomu také zatančí tanec mambo…

Náměstí Míru ve Zlíně od 19:00

BRAAGAS – KONCERT WORLD MUSIC

Skvělá kapela složená z charizmatických hudebnic oceněná žánrovou hudební cenou Anděl! Tradiční festivalový nářez hudby! Občerstvení zajištěno. Tanec i pod deštníky!

Středa 27. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Jan William Drnek – Za duchem a duší Indie

Skvělý fotograf a vypravěč Wilda Drnek se v Indii zaměřil především na fotografování indických slavností, rituálů a tradic, včetně svaté pouti hinduistů Mahá Kumbha Mely. Je to největší a nejfantastičtější svátek konaný na planetě. Nechejte se i vy okouzlit duchem a duší Indie.

CAfé R 21 – Baťův mrakodrap od 20:30

Jana Patková – WORKSHOP: jak napsat dobrou cestopisnou reportáž

Šéfredaktorka Webu cestovatelů (webcestovatelu.cz) povede tvůrčí dílnu pro každého, kdo cestuje a nechce si nechávat své zážitky jen sám pro sebe. Jakých chyb se vyvarovat při psaní, jaké je tajemství kvalitní reportáže a naopak průšvihu, který si nikdo nepřečte?

Čtvrtek 28. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Lenka Klicperová – Sýrie: Islámskému státu na dostřel

Odvážná šéfredaktorka magazínu Lidé a Země se opakovaně vydala na Blízký východ, aby se vrátila s unikátnímí fotografiemi a drsnou zkušeností…

CAfé R 21 – Baťův mrakodrap od 20:30

Petr Horký: Mongolsko – polární ráj!

Historicky první pěší přechod zamrzlého jezera Khuvsgul na severu Mongolska. Petr Horký a Václav Sůra si původně nekladli za cíl jekékoli prvenství, ale jak sami říkají: “jak se ukázalo, podobná blbina zatím nikoho jiného nenapadla.” Teploty pod -30, šamani, led a divoká bouře…

Pátek 29. dubna

Alternativa– kulturní institut v 16:00 Cestovatelský biograf

Alternativa– kulturní institut v 18:00

Michal a Zdeněk Thomovi – Bhútán: jak se žije v zemi štěstí?

Nejlepší možná tematická tečka festivalu. Otec se synem, oba vynikající fotografové, o daleké zemi dotýkající se nebes.

Výstavy velkoplošných fotografií

11. – 30. dubna 2016Alternativa– kulturní institut

Zdeněk a Michal Thomovy – Bhútán: země blízko nebe

8. dubna – 28. dubna 2016 Centro Zlín, Malenovice

Jan William Drnek – WILDa Indie

Řada doprovodných akcí! Přijďte na festivalový program a vyhrajte zájezd hotelbusem od CK PANGEO TOURS, cestopisy nakladatelství JOTA, vstupenky do ZOO Zlín, trička, DVD… VSTUP na koncert, projekce, besedy a workshopy (kromě označených) VOLNÝ! Přijďte včas, vstup do zaplnění kapacity sálů!

Podrobný program www.neznamazeme.cz

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 12.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *