Palachovo výročí si Zlín připomene světelným řetězem

19. ledna uplyne přesně padesát let od úmrtí Jana Palacha – člověka, který boji proti nesvobodě přinesl tu nejvyšší oběť. Zlín si jeho čin připomene v 16 hodin na Gahurově prospektu streetartovým happeningem.

Letos se v centru Zlína již po čtvrté rozsvítí za aktivní účasti veřejnosti možná opět nejdelší světelný řetěz v České republice k uctění památky Jana Palacha. Autorem nápadu je zlínský výtvarník Petr Dosoudil a realizátorem akce je Živý Zlín. „Vyzývám Zlíňáky, aby přišli 19. ledna 2019 v 16 hodin zapálit svíčku pod bývalý Dům umění na náměstí T. G. M. Sraz účastníků je ve spodní části Gahurova prospektu,“ zve výtvarník. „Na místě budou k dispozici svíčky, vzít si ale můžete vlastní svíce, či lucerny. Po vytvoření světelného řetězu zazní krátká hudební produkce v místě srazu,“ upřesňují pořadatelé.

Poprvé se světelný řetěz v centru města rozzářil v roce 2016. Akce vzbudila zájem, řetěz svíček, které v tichosti zapalovalo přes sto dvacet lidí, byl viditelný i z protějších Jižních Svahů.

„Projekt k uctění památky Jana Palacha zrál ve mně několik měsíců. Předně mi celý prostor evokoval Václavské náměstí v Praze svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mne, že se na takové dějinné okamžiky pomalu zapomíná,“ popisuje vznik myšlenky její autor, Petr Dosoudil. „Největší ohlasy byly od přátel z výtvarných a architektonických kruhů. Přátelé z Prahy to hodnotili jako největší akci k Palachovu výročí v republice,“ dodává.

Délka náměstí T. G. M. je přibližně 770 metrů (pražské Václavské náměstí měří 682 m), v minulosti zde hořelo přes osm set svíček. Některé přinesli sami účastníci, jiní přihlíželi nebo pomáhali s instalací a zapalováním svíček. Stejným způsobem se veřejnost může zapojit i tentokrát. Lze přinést bílé svíčky v kelímcích. Stejně tak pořadatelé ocení pomoc dobrovolníků, kteří přijdou druhý den v deset hodin svíčky sklízet.

Publikováno: 17.1.2019

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *