Park Komenského se stal Parkem desetiletí v ČR!

Park Komenského byl vyhlášen Parkem desetiletí v České republice. První místo mu v ojedinělé soutěži pořádané Svazem zakládání a údržby zeleně udělila odborná porota. Oblíbené místo v centru Zlína zvítězilo v konkurenci dalších 14 parků.

„Jsme z vítězství parku Komenského opravdu nadšení. Návštěvníci si jej oblíbili, to víme z mnoha reakcí, a že se zamlouvá i odborníkům, to je další skvělá zpráva,“ reagoval na vyhlášení výsledků soutěže náměstek primátora Bedřich Landsfeld, který měl rekonstrukci parku Komenského na starosti.

Park Komenského prošel zásadní proměnou v roce 2014. Vysazeno zde bylo 296 nových stromů, 3 984 keřů a 11 434 trvale rostoucích květin. Desítky stávajících stromů bylo odborně ošetřeno. V parku bylo vybudováno dětské hřiště, nové jsou cesty pro pěší a lavičky. Trávník je zátěžový, takže je vhodný pro různé aktivity. Celý prostor je pokrytý bezplatným signálem wi-fi. Z přilehlé ulice Školní se stal první zlínský bulvár, určený pouze pro pěší.

Druhé místo získal v soutěži park na Slovanském náměstí v Brně-Králově Poli. O třetí místo se podělil park Mlýnská strouha v Plzni a revitalizace parku na říčním ostrově Santos v Sušici. Zvláštní cenu udělila porota Klášterním zahradám v Litomyšli.

Smyslem soutěžní přehlídky Park desetiletí bylo upozornit na skutečnost, že dílo tvůrce parku není nikdy hotovo. Je třeba jej stále tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat a především je nutné o parky pečovat. Možnost přihlásit se do přehlídky Park desetiletí měli investoři či projektanti 24 oceněných děl v soutěži Park roku, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Možnosti využilo 15 parků.  Členy poroty byly osobnosti jmenované respektovanými oborovými institucemi a vysokými školami. „Porota posuzovala především kvalitu péče a údržby i to, jak navržení řešení parku prověřil čas, jak park slouží veřejnosti,“ uvedli organizátoři soutěže ze Svazu zakládání a údržby zeleně.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 19.10.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *