Pokoje projektu Malé mimi jsou plně vytížené!

Díky projektu Malé mimi vznikly ve zlínské porodnici KNTB ve Zlíně nové pokoje pro maminky a jejich předčasně narozená miminka. Zájem o pobyt v nich je velký. I proto autoři myšlenky Malé mimi zakládají nadační fond, aby mohli ve své činnosti pokračovat. Projekt je v současnosti nominován na ocenění hejtmana Zlínského kraje – Cena Salvator.

Když před více než dvěma lety vznikl nápad pokusit se získat finanční prostředky na podporu péče o předčasně narozené děti, netušili ani jeho autoři Martin Gazda (otec předčasně narozené holčičky) a MUDr. Jozef Macko, (primář novorozeneckého oddělení Perinatologického centra v KNTB Zlín, jaký zájem jejich myšlenka vyvolá.

Projekt nazvaný Malé mimi měl od svého počátku jasný cíl – získat prostředky na rekonstrukci pokojů, které by umožnily společný pobyt rodičů a předčasně narozených dětí, což by se stalo unikátem v české republice, po vzoru skandinávských zemí. „Zájem veřejnosti, firem i řady institucí předčil naše očekávání,“ hodnotí úspěšnost projektu Martin Gazda a doplňuje: „Sbírka, která byla následně vyhlášena, vynesla celkem 7 milionů korun v hotovosti a zhruba milion korun formou věcných darů od firem i jednotlivců.“

S pomocí vybraných prostředků se tak uskutečnila plánovaná rekonstrukce a od ledna 2017 mohou být pokoje plně využívány. Mezi matkami předčasně narozených dětí je o ně velký zájem. „Už nyní se ukazuje, že bychom „uživili“ takových pokojů určitě více,“ říká primář Jozef Macko a dodává: „Překvapila nás ochota rodičů být se svým dítětem trvale, nečekali jsme, že tolik rodičů bude tuto snahu mít. Možná v budoucnu budeme schopni pokračovat v rekonstrukcích.“

Projekt, který vznikl původně jako prostý nápad v hlavách dvou lidí, se v současné době transformuje na nadační fond Malé Mimi, jehož cíl zůstává stejný – podpora péče o předčasně narozené děti v KNTB Zlín, provoz komunitního webu a poradny lékařů a podpora provozu právě otevřených pokojů.

V současné době je projekt Malé mimi pod vedením primáře Macka a Martina Gazdy nominován na ocenění hejtmana Zlínského kraje – Cenu Salvator v kategori projekty. Hlasování probíhá do 14. dubna na www.cenasavator.cz

PROJEKT MALÉ MIMI

Nápad se zrodil v lednu roku 2015. Přípravné práce začaly v dubnu 2015. Zahrnovaly tvorbu komunitního webu www.malemimi.cz s možností zasílání příspěvků a přípravu reklamní kampaně, V říjnu 2015 byl projekt a sbírka oficiálně odstartována.

V průběhu období 1 roku, kdy kampaň probíhala, se podařilo nashromáždit celkem 7.000.000,- v hotovosti a zhruba 1.000.000,- korun formou věcných darů od firem i jednotlivců. Významným donátorem byl v závěrečné fázi Zlínský kraj, který projekt podpořil částkou 4.500.000,-. Mezi další významné podporovatele se zařadily např. Nadace Synot, nadační fond Kapka Naděje a nadace Ronalda McDonalda. Významnou částkou přispěl také projekt Neo Cup, jehož cílem je také podpora péče o předčasně narozené děti. Malé mimi podpořilo také několik zlínských firem a v neposlední řadě velmi mnoho jednotlivců, mezi kterými bylo i spousta rodičů předčasně narozených dětí.

 V lednu 2017 byly slavnostně otevřeny pokoje a v tuto chvíli již slouží rodičům a dětem.

Více o projektu na www.malemimi.cz

INDIVIDUALIZOVANÁ PÉČE

Řada klinických studií ukazuje, že časný a častý kontakt matky i otce s předčasně narozeným dítětem přináší pro tyto děti zřetelný prospěch pro jejich další vývoj. Celosvětovým a zcela přirozeným trendem péče o nezralé novorozence se proto stává tzv. individualizovaná péče a péče zaměřená na rodinu. Její podstatou je umožnění co nejintenzivnějšího kontaktu rodičů s dítětem i extrémně nezralým, a to na všech úsecích oddělení, počínaje jednotkou intenzivní a resuscitační péče. Děti, kterým je individualizovaná péče poskytována, jeví významně lepší výsledky v psychomotorickém vývoji v pozdějším věku ve srovnání s dětmi, kterým je poskytována standardní péče.

 

Publikováno: 12.4.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *