Zlíňané budou mít možnost seznámit se originální formou s příběhem Cyrila a Metoděje

Ve středu 1. července ve 14 hodin proběhne v prostorách Velkého sálu zlínského zámku slavnostní zahájení unikátní výstavy k projektu „Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země“, prostřednictvím kterého přibližuje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy veřejnosti život a odkaz slovanských věrozvěstů. Jejich postavy následně ožijí na nádvoří zámku v historickém divadelním představení zpracovaném tak, aby oslovilo diváky všech věkových kategorií.

Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit místa, kudy při své cestě putovali a přenést se na chvíli do jejich doby – to vše budou mít od začátku července možnost prostřednictvím výstavy ve zlínském zámku zažít jeho návštěvníci.

Ve středu 1. července navíc mají i jedinečnou příležitost spatřit od 15 hodin část životního příběhu obou historických postav v podání činoherní skupiny ostravského Divadla loutek. „Představení vychází z historicky doložených faktů a je zpracováno poutavou formou, atraktivní pro běžného diváka i pro menší děti,“ uvádí spoluautor scénáře Aleš Petrič. Na zámku proběhne při této příležitosti také ukázka řemesla mincaře, u kterého si návštěvníci mohou vyrazit pamětní groš.

Výstava ve zlínském zámku zahrnuje velkoformátové fotografie a knižní publikace, které mají návštěvníky detailně seznámit s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní roadshow po šedesáti místech v rámci celé České republiky. „Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru středověku. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas – právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu“ říká Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodává: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Zajímavou motivací právě k výletům do těchto míst je soutěž o unikátní svitek s mapou Velké Moravy vyhotovené na ručním papíře, který mohou lidé získat při návštěvě vybraných deseti z nich. Projekt Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu, však přináší kromě poznání a zábavy, také dobrodružství pro zvídavé cestovatele a příznivce geocachingu. Díky speciální aplikaci do mobilního telefonu mohou hledat kešky na významných místech spjatých s odkazem Cyrila a Metoděje podle interaktivní mapy a zapojit se tak do soutěže o atraktivní ceny.

Ve Zlíně bude výstava na zámku k vidění až do 14. července. Potkat se v okolí Zlína s roadshow k tomuto projektu však bude možné i na dalších místech např.: 5. července v Archeoskanzenu na Modré při Cyrilometodějské pouti, 16. srpna v Rožnově pod Radhoštěm na Starodávném jarmarku, 21. srpna v Kroměříži na Dožínkách Zlínského kraje, 13. září v Uherském Hradišti na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek nebo 17. září ve Zlíně na Kejklířském jarmarku.

Partnery projektu Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země jsou Centrála cestovního ruchu Jižní Moravy a Moravskoslezský kraj. Projekt byl spolufinancován z Integrovaného operačního programu.

Podrobnější informace a plán roadshow na www.cmstory.cz

Publikováno: 25.6.2015

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *