Šetření vodou je potřeba! Vzkazují studenti..

Projekt Voda pro všechny funguje na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od září 2016. Od té doby spotřeboval každý člověk v České republice zhruba 22 000 litrů vody. Že je toto číslo příliš vysoké, se snažil projekt sdělit veřejnosti prostřednictvím designu, filmu a marketingu.

Voda pro všechny je prvním projektem svého druhu, který na Fakultě multimediálních komunikací probíhá. Pracovalo na něm totiž všech 11 uměleckých ateliérů fakulty i Ústav marketingových komunikací. Sjednocujícím prvkem se stala právě voda, jejíž křehkost a důležitost pro člověka se snažili studenti ve svých pracích vyjádřit. „Pro mě bylo velké překvapení, jakým způsobem dokázali studenti i vedení fakulty reagovat na tak možná všední téma, jakým je voda. Stačilo jen „položit na stůl“ toto zadání a obrovský potenciál, kterým disponuje fakulta v každém ze studentů (samozřejmě pod pevným vedením jednotlivých profesorů), se projevil ve velkém množství výstupů jednotlivých ateliérů,“ uvedl Josef Nistler, ředitel odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí, které nad projektem převzalo záštitu.

Do projektu se zapojilo 450 studentů fakulty a vzniklo 360 unikátních výstupů. Kolekce šatů s potiskem inspirovaným satelitními snímky vysychajícího Aralského jezera. Mobilní aplikace, která uživatelům ukáže zdroj pitné vody v přírodě. Série plakátů, které upozorňují na nutnost na hospodaření s vodou. Nebo také návrhy architektonických úprav řeky Dřevnice a Kudlovské přehrady. To je pouze malý zlomek všeho, co studenti během celého roku vytvořili. Každý z nich se přitom ve své tvorbě mohl inspirovat tím, co právě jej na problematice nejvíce zajímá. „Při prezentaci výstupů projektu Voda pro všechny na vídeňské univerzitě aplikovaného umění jsem byl dotazován, jaká konkrétní problematika z oblasti vodního hospodářství byla při zpracovávání výstupů požadována. Pro kolegu z vídeňské univerzity bylo velmi překvapující skutečností, že projekt „Voda pro všechny“ nemá mimo téma „Voda“ a termíny odevzdání výstupů žádná jiná omezení a že studenti dostali možnost si „s vodou hrát“ a na plno využít svou fantazii a kreativitu,“ dodal Nistler. Projekt byl prezentován v zahraničí v rámci mezinárodních vládních jednání, konkrétně ve Wroclawi, Mnichově a Vídni. Voda pro všechny ale zachovala přízeň i své domovině – Zlínu. Vybrané produkty či jejich prototypy představila stejnojmenná výstava, která byla od 21. do 28. dubna součástí Zlin Design Week 2017

Díla, ve kterých se spojuje design s vyjádřením celosvětového problému, budou znovu k vidění v prosinci tohoto roku na výstavě v Drážďanech. Jako završení celého projektu pak vznikne publikace, která shromáždí vybrané designové výstupy i výzkumy, které provedli studenti Ústavu marketingových komunikací.

Vybrané výstupy projektu jsou ke zhlédnutí na www.vodaprovsechny.cz.

Publikováno: 10.5.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *