Soutěž pomůže středoškolákům rozjet vlastní firmu. Radit jim budou zkušení podnikatelé

Nastupovat na vysokou školu už se zkušenostmi z podnikání a s vlastním příjmem. To je myšlenka, kterou se snaží podpořit soutěž pro středoškoláky Soutěž a podnikej. Projekt startující prvního září má pomoci mladým vizionářům splnit jejich sny. Středoškoláci budou moci představit vlastní podnikatelský záměr a ověřit si jeho funkčnost na reálném trhu. Celým procesem je navíc budou provázet zkušení mentoři a porotci. Finální projekty posoudí například i zakladatel společnosti Kiwi.com Oliver Dlouhý. Vítězný tým pak dostane peníze na rozjezd vlastního start-upu i cestu do Spojených států.

Princip soutěže je jednoduchý. Maximálně tříčlenné týmy studentů středních škol se zaregistrují na stránkách www.soutezapodnikej.cz a popíšou svůj podnikatelský záměr. Může to být naprosto cokoliv. Ideální ovšem je, pokud nápad řeší nějaký problém, kterého si ve svém okolí všimli. Následně odborná porota posoudí všechny nápady a z každého regionu vybere týmy, které budou mít šest týdnů, aby nápad promyslely a dopracovaly,“ popsal princip soutěže její spoluzakladatel David Friedl společnosti Fundchaser.

Každý tým, který postoupí z regionálního kola, navíc do finále povede přiřazený mentor. Ten se bude se studenty pravidelně setkávat a bude pomáhat v přípravě prezentace podnikatelského záměru. „Soutěžící povedou manažeři a konzultanti, kteří mají s budováním firem a propagací nápadů bohaté zkušenosti,“ ujistil Friedl.

Studenti se na podzim potkají například s Radkem Dančem ze společnosti James Grant nabízející firmám dotační poradenství a personalistické služby. On sám byl ještě před několika lety na stejné startovní čáře jako svěření středoškoláci. Právě proto se rozhodl přijmout nabídku pomoci studentům v roli mentora. „Když jsme před třemi lety začínali podnikat, obklopili jsme se lidmi, kteří nám pomohli nastavit procesy. Také nás upozorňovali na věci, nad kterými je potřeba se ještě zamyslet, nebo je úplně předělat. Díky leckdy tvrdé zpětné vazbě jsme ušetřili desítky hodin práce. Proto bych chtěl tuhle pomoc oplatit někomu dalšímu,“ objasnil svou motivaci Danč.

Na vítěze čeká poradenství i první služební cesta

V lednovém finále pak porota vybere tři nejzajímavější nápady. Vítězný tým kromě řady školení a služeb ve výši čtyřiceti tisíc korun na rozjezd podnikání získá i desetidenní cestu do amerického Chicaga. „Tam je pro vítěze připraven nabitý program. Podívají se na univerzity, kde se budou moci zúčastnit seminářů a zažít atmosféru amerických vysokých škol. Dále se podívají do řady zajímavých firem a budou moci představit svůj nápad na americkém trhu. Bydlet navíc budou u českých krajanů, kteří ve Spojených státech dlouhodobě působí a mohou poskytnout zajímavý vhled do americké kultury,“ uvedl druhý z dvojice zakladatelů soutěže Martin Vítek.

Oba iniciátoři soutěže věří, že první ročník pomůže nastartovat podnikatelského ducha už na středních školách. Také doufají, že čeští studenti i učitelé díky tomu budou více motivovaní propojovat teorii s praxí. „Vystudoval jsem vysokou školu ve Spojených státech a tento typ projektů byl naprosto běžnou součástí výuky. Učili jsme se hlavně z praxe a vlastních chyb,“ dodal Martin Vítek.

Publikováno: 4.9.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *