Středoškoláci testují vysokou školu

Vyzkoušet si týden na vysoké škole. Takovou možnost má v letním semestru stovka studentů jedenácti středních škol Zlínského kraje. Stáž v Ústavu výrobního inženýrství jim ve spolupráci se Zlínským krajem nabídla Technologická fakulta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, aby jim přiblížila náplň svého studia.

Unikátní projekt představil Ústav výrobního inženýrství Fakulty technologické UTB ve Zlíně ve spolupráci se Zlínským krajem. V rámci programu „Vyzkoušej si výšku aneb Týden vysokoškolákem“ nabízí studentům středních škol technického zaměření jedinečnou možnost zažít týden na vysoké škole. Jedná se o dílčí aktivitu z celoročního snažení Ústavu výrobního inženýrství a Kovárny Viva v oblasti podpory technického vzdělávání v regionu.

Po celých pět dní absolvují výuku společně s běžnými studenty Ústavu výrobního inženýrství. Cílem je přiblížit středoškolákům technické obory z nabídky UTB a podpořit tak zájem o jejich studium.

Studenti mají nabitý program, ve kterém se seznámí s našimi laboratořemi, programují, pracují s lasery, navštíví univerzitní knihovnu a vydají se na exkurzi do vybrané firmy,“ přiblížila náplň stáže ředitelka Ústavu výrobního inženýrství prof. Ing. Berenika Hausnerová, Ph.D.

V týdenních turnusech se v průběhu letního semestru od března do června vystřídá na univerzitě na sto studentů z celkem jedenácti škol ze Zlína, Uherského Brodu, Starého Města, Rožnova pod Radhoštěm a dalších měst Zlínského kraje. Kromě společné výuky mají studenti individuální lekce v oblasti nekonvenčních technologií a metrologie, základů vědecké práce či technologie vstřikování v novém moderním Centru polymerních systémů. Na konci týdne každý účastník obdrží Osvědčení o absolvování stáže.

První turnusy programu „Týden vysokoškolákem“ již proběhly v týdnech od 7. a 14. března, kdy do univerzitních lavic zasedli studenti středních škol z Valašského Meziříčí a Vsetína. „Byla to skvělá možnost seznámit se s vysokoškolským studiem, vybavením laboratoří a podívat se na technologie, které naše škola nemá a člověk se s nimi setká jen vzácně,“ podělil se o novou zkušenost Matěj Žebrák, student Střední školy průmyslové strojnické ze Vsetína.

Studenti byli velmi vnímaví, bylo vidět, že je stáž bavila. Snad jsme je inspirovali a s některými z nich se uvidíme i v příštím roce jako s řádnými studenty naší univerzity,“ dodala profesorka Hausnerová.

Pro studenty, kteří se rozhodnou své zážitky zdokumentovat také fotografiemi, vyhlásila navíc Berenika Hausnerová fotosoutěž o nejlepší 36snímkové pásmo či 3.6 min dlouhý film zachycující celý týden.

Projekt doposud finančně podpořili Zlínský kraj, Kovárna VIVA, Plastikářský klastr, a Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje.

 

Zúčastněné školy:

Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí (7. – 11. 3.)

Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín (14. – 18. 3.)

SPŠ Vsetín (14. – 18. 3.)

Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Uherský Brod (4. – 8. 4.)

SŠ – Zbrojovka Uherský Brod (11. – 15. 4.)

SOŠ + Gymnázium Staré Město (18. – 22. 4.)

Gymnázium Jana Pivečky a SOŠ Slavičín (2. – 6. 5.)

Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště (9. – 13. 5.)

Střední průmyslová škola Otrokovice (16. – 27. 5.)

Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm (23. – 27. 5.)

Střední průmyslová škola polytechnická – COP Zlín (30. 5. – 3. 6.)

 

Program stáže:

Pondělí: Školení BOZP, práce na CNC frézkách

Úterý: Vstřikování plastů, laboratoře Centra polymerních systémů

Středa: Metrologie, odborná firemní přednáška

Čtvrtek: Návštěva knihovny UTB, exkurze ve firmě

Pátek: Práce s průmyslovými lasery, 3D tisk, předání certifikátů

Publikováno: 3.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *