Svatoanenské slavnosti baronky Hauptové – zámek Zlín

Svatoanenská slavnost baronky Hauptové se na zlínském zámku uskuteční v sobotu 22. 7. 2017 od 17.00 do 23.00 hodin. Vystoupí na ní cimbálová muzika Cyril, známý historik Zdeněk Pokluda, romskou hudbu hrající kapela Gadže a další. Od 17.00 do 20.00 budou navíc mimořádně otevřeny prostory Galerie Václava Chada, kde je v současnosti instalována výstava Theodora Pištěka, a rovněž stálá expozice Orbis Pictus Play Zlín.

Zlínský zámek o.p.s., společnost vzniklá za účelem a s předsevzetím oživit dění na zlínském zámku, obnovuje tradici svatoanenské slavnosti. Tu na zlínském zámku na konci 19. století pravidelně pořádal baron Leopold Haupt na počest své choti. Obnova slavnosti po více než sto letech nabízí hudební program, vyprávění o zlínském zámku, možnost mimořádné prohlídky Galerie Václava Chada a expozice Orbis Pictus Play a rovněž večerní projekci legendárního filmu pro pamětníky Modrá hvězda.

Vstupné činí 120,-Kč a zahrnuje hudební program i volný vstup na výstavu obrazů Theodora Pištěka i do stálé expozice interaktivní výstavy Orbis Pictus Play Zlín. Zájemci pouze o večerní projekci budou po 21.00 na nádvoří vpuštěni zdarma.
Návštěvníci akce si budou moci na nádvoří zakoupit občerstvení v podobě grilované krkovičky, cigárka či hermelínu. Vína i piva, jakož i nealkoholických nápojů je připraveno dostatečné množství.

„S obnovou tradice letní slavnosti začínáme skromně,“ říká Martin Pášma, ředitel společnosti Zlínský zámek, a dodává: „využíváme jen dostupných možností programových, propagačních, gastronomických. Bez podpory města Zlína bychom slavnost neměli vůbec.“

Martin Pášma dále vysvětlil, že obnova tradice, byť zatím nevelkého rozsahu, má za cíl znovu upozornit na předbaťovské dějiny Zlína a zlínského zámku. Podle něj řada Zlíňáků zajímavou historii zámku nezná, a dokonce neví ani to, že zámek v současnosti opět nabízí zajímavé kulturní a společenské zážitky. Tou zcela mimořádnou je v současné době výstava obrazů Theodora Pištěka.

„Rodina Hauptových byla posledním šlechtickým rodem, který zámek vlastnil,“ vysvětluje Pášma. „Baron Haupt, jeho choť a především syn Štěpán navíc do dějin i podoby nejstarší zlínské budovy výrazně zasáhli. Bude poučné i zábavné si jejich dobu připomenout, a to v dnech kolem svaté Anny, dříve i na Zlínsku velmi uctívané světice.“

Při nepřízni počasí se hudební program přestěhuje do tzv. Divadelního sálku vedle kavárny. Pořadatelé nemají možnost zajistit rezervace platné současně pro konání akce venku či uvnitř, proto se rezervace ani předprodej vstupenek neuskutečňují.

 

Co se v současné době na zlínském zámku nachází zajímavého?
Galerie Václava Chada s aktuální výstavou obrazů Theodora Pištěka

Stálá expozice Orbis Pictus Play Zlín

Nový Zlínský salon (pořadatel: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně)

KAFE Zámek s venkovním posezením na nádvoří s jedinečnou atmosférou
COURAGE – Prodejní galerie designové módy a doplňků

Publikováno: 19.7.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *