Thor Heyerdahl junior brzy ve Zlíně

Do Zlína míří Thor Heyerdahl junior. Stane se hlavním hostem XX. ročníku cestovatelského festivalu Neznámá Země. Spolu s ním dorazí i člen vedení muzea KON-TIKI v Oslo, Halfdan Tangen.

Nejstarší syn Thora Heyerdahla, norského etnografa a mořeplavce, stál v pozadí proslulých expedic svého otce. Byl členem expedice AKU AKU na Velikonoční ostrov a osobně se tehdy jako patnáctiletý podílel na vykopávkách a objevech na tomto výjimečném místě.

Aby se vymanil z možného stínu svého slavného otce, zaměřil se na jiný obor, než etnografii. Vystudoval mořskou biologii a následně i vojenskou akademii. Sledoval migraci ledních medvědů a velryb. Jako jeden z prvních vytvořil značkovací systém, tzv.”tagování,” který umožnil sledovat migraci konkrétních živočichů. Následně se stal odborníkem na pohyb rybích mas, a jejich ubývání, a také na znečištění světových moří. Pracoval pro National Geographic, World Wildlife Fund (WWF) i pro Společnost národů (UN). Sám se stal světově uznávaným vědcem a odborníkem.

Jako velký znalec moří a oceánů – ať už jejich mořských proudů anebo jejich znečištění, byl konzultantem expedic RA 1 i RA2 aTigris, svého otce Thora Heyerdahla.

Nakolik se snažil svým dílem a zaměřením vymanit z aureoly otcovy slávy, osud ho nakonec dostihl. Posledních 20 let pracuje Thor Heyerdahl jr. i jako předseda správní rady proslulého Muzea KON TIKI v norském hlavním městě Oslo.

 Thor Heyerdahl junior bude ve Zlíně18. a19. dubna V pondělí 18. dubna bude účasten jako jeden z hostů udílení ceny Kantuta, ale hlavně 19. dubna povede vlastní přednášku v centru Alternativa“In The Wake Of My Father” (Ve stopách mého otce). Překlad je zajištěn.

Festival se koná pod záštitou města Zlína a primátora Miroslava Adámka.

Více na www.neznamazeme.cz. Předprodej v síti Ticketon.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 29.3.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *