Thor Heyerdahl junior Zlín 2016

Každý má i svou maminku, alespoň podle posledních průzkumů. Také tímto sdělením odpovídá uznávaný mořský biolog a oceánograf Thor Heyerdahl junior na celoživotní srovnávání se svým mimořádně slavným a úspěšným otcem.

Thor Heyerdahl junior byl hlavním hostem právě probíhajícího festivalu NEZNÁMÁ ZEMĚ. O tom, jak se žije se jménem po slavném otci, se svěřil i cestovateli Miroslavu Zikmundovi a primátoru Miroslavu Adámkovi. „Mám stejné jméno i vizáž. Proto se po celý život snažím nejít v jeho stopách. Nechci žít v jeho stínu. Proto nejsem archeolog jako on, vydal jsem jinou cestou,“ vysvětlil osmasedmdesátiletý Thor Heyerdahl junior. „Jeho podoba s tatínkem je velká. Vzhledově i povahově. Také Thor Heyerdahl junior je pohodový a přátelský člověk. Má lepší angličtinu, ta otcova byla více školní,“ sdělil Miroslav Zikmund, který se vydal s parťákem Jiřím Hanzelkou na první cestu s vozem Tatra ve stejném roce (1947), ve kterém Thor Heyerdahl vyplul s balsovým vorem Kon-Tiki z Jižní Ameriky do Polynésie.

Miroslava Adámka se Thor Heyerdahl junior zeptal, zda je více politik či lékař. „Stále jezdívám sloužit do nemocnice ve Vsetíně. Ve špitále vidíte nemoci a smrt, což vám pomáhá nebrat politiku tak vážně,“ odpověděl zlínský primátor. „Dělejte jen to, co vás těší. A co za vás nikdo neudělá,“ poradil mu host z Norska.

Thor Heyerdahl junior se během návštěvy velmi zajímal o architekturu a historii Zlína. „Byl nesmírně překvapen tím, jak Tomáš Baťa toto město změnil a jak změnil životy mnoha lidí,“ prozradila architektka Dagmar Nová, která hostu Zlín představila.

Do Zlína se Thor Heyerdahl junior podíval vůbec poprvé. Slíbil však, že znovu přijede a to i s manželkou. „A abych se mohl vrátit, musím odejít,“ rozloučil se.

Thor Heyerdahl junior vystudoval mořskou biologii a vojenskou akademii. Pracoval pro National Geographic, s otcem se zúčastnil expedice na Velikonoční ostrov. V současné době působí ve vedení muzea Kon-Tiki v norském Oslu.

Thor Heyerdahl starší patřil mezi nejznámější představitele experimentální archeologie a antropologie. Provedl celou řadu experimentů, které poukázaly na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat oceány za pomocí mořských proudů. Jeho kniha Ve znamení Kon-Tiki měla obrovský úspěch po celém světě, za dokument o této výpravě filmovou cenu Oscar.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 20.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *