Tomáš Baťa na poštovní známce 2016

Přesně v den narození Tomáše Bati se ve Zlíně uskutečnil křest poštovní známky s jeho portrétem. Známku vydala Česká pošta v počtu 600 tisíc kusů a má nominální hodnotu 13 Kč.

Příležitostná poštovní známka, na které je nakreslen Tomáš Baťa, vyšla v rámci cyklu Osobnosti k jeho 140. výročí narození. Výtvarného návrhu se ujala grafička a ilustrátorka Eva Hašková, autorem rytiny je Jaroslav Tvrdoň. Známka byla vytvořena rotačním ocelotiskem kombinovaným s dvoubarevným hlubotiskem a vytiskla ji Poštovní tiskárna cenin Praha.

Křest ve svém sídle v Baťově vile uspořádala Nadace Tomáše Bati ve spolupráci s Českou poštou. Křestního odpoledne se kromě široké veřejnosti zúčastnil i autor rytiny, role moderátora se chopil sám Tomáš Baťa, živý alias herec Gustav Řezníček. Zpestřením křestního odpoledne byla příležitostná poštovní přepážka České pošty, kde si zájemci měli možnost zakoupit tzv. obálku prvního dne s příležitostným razítkem a nálepní list.

První křest známky proběhl 16. března ve dvoraně Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze za účasti pravnuka Tomáše Bati Thomase Archer Bati.

Letošní české vydání poštovní známky s Tomášem Baťou uzavřelo dvacetiletou snahu Klubu absolventů Baťovy školy ve Zlíně a Nadace Tomáše Bati o zařazení návrhu na známku do edičního plánu Ministerstva průmyslu a obchodu. Před deseti lety vydala první známku s Tomášem Baťou německá pošta ASD. Kombinovaný aršík známek s podobiznou Tomáše Bati a obrázkem jeho továrny společně s „obálkou prvního dne“ s další kresbou Tomáše Bati měl uvedenou hodnotu v eurech.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 9.4.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *