Vánoční jarmark 2016

Dvacet sedm dní plných živé zábavy, voňavých dobrot na zahřátí a také možností pořídit zajímavý vánoční dárek. To vše a mnoho dalšího nabízí Zlínský jarmark. Ten letošní začíná už 27. listopadu a bude tak ještě o dva dny delší než v loňském roce. Samotný Zlínský jarmark je rozdělený na takzvaný Adventní čas a Vánoční jarmark.

>>>KOMPLETNÍ PROGRAM JARMARKU ZDE (.PDF)<<<

„Během Adventního času bude na náměstí působit čtyřicítka stánků s různými dobrotami a pochutinami, které k zimě neodmyslitelně patří. 10. prosince pak začíná samotný Vánoční jarmark, na který přibude dalších 69 prodejců především řemeslných a rukodělných výrobků,“ vysvětlila Pavla Julinová, organizátorka zlínských jarmarků.  K zahájení trhů patří také rozsvícení vánočního stromu. Toho se tradičně ujme primátor města.

„Zveme všechny Zlíňany i návštěvníky města. Tuhle akci vždy provází neopakovatelná atmosféra, takže budeme rádi, když se všichni zase na náměstí Míru potkáme,“ vzkázal Miroslav Adámek.

Hned úvodní den jarmarku zpestří také účast světoznámého houslisty Pavla Šporcla.  Ostatně živá hudba je pro návštěvníky trhů připravená každý den. Na své si přijdou všichni. Bude se hrát jazz, pop, rock, country, dechovka a dojde i na cimbál. Představí se nejen místní populární uskupení, ale i celostátně známí umělci a kapely. Jmenovat můžeme například Petru Janů, Františka Nedvěda, Těžkej Pokondr, Argemu, Kamila Střihavku nebo Ready Kirken.

Myšleno bylo však i na nejmenší návštěvníky. Ti si užijí například čertovskou show s kouzelníkem Jirkou Hadašem, zabaví se u promítání krátkých animovaných filmů, pobaví se u divadelní pohádky o krtečkovi a myšičce či zažijí loutkovou revue, na které mohou potkat i známé postavičky JÚ a HELE.

Zábava pro dospělé to však nebude jen hudba. Náměstí ožije i divadlem nebo vánočními dílnami. Jednu z dílen připraví i pracovníci odboru městské zeleně, kde bude možnost vyrobit si dekorace pro malé i velké. Letošní jarmark obsahuje i několik novinek a překvapení.

„Připravili jsme nový vzhled stánků. S tím souvisí také nové dekorativní nasvícení prostoru. Tak jako loni, rozzáříme kašnu, stánky a nově i podium. Pro návštěvníky máme letos připraveno i soutěžní překvapení,“ uvedla radní Jana Bazelová.

I letos se budou na horké nápoje prodávat originální hrnečky. Letos však budou takzvaně magické s potiskem citlivým na teplo. A právě s magickými hrnečky souvisí jarmarkové překvapení spojené se soutěží. Zatím jen naznačme, že se každý týden může jeden návštěvník jarmarku těšit na zajímavé ceny od podporovatelů akce, jako jsou zlínská ZOO, 14/15 institut, Městské divadlo Zlín nebo GA Cinema.

Část náměstí bude patřit také dětem. Vyřádit se budou moci při jízdě vánočně vyzdobeným vláčkem a nebude chybět ani oblíbený kolotoč.

„Vánoční jarmark se snažíme stále rozvíjet, je to jedna z priorit našeho hnutí. Narážíme však na kapacitní možnosti náměstí Míru. Proto mám již dva roky ambici Vánoční jarmark rozvinout do okolních ulic náměstí a například i do ulice Školní. Problémem však nejsou jen chybějící technologie, jejichž dobudování má proběhnout například i v rámci rekonstrukce tržiště. Dle informací, které mi poskytlo Oddělení cestovního ruchu, narážíme i na malý zájem prodejců o tyto lokality mimo náměstí,“ uvedl Jiří Korec, náměstek primátora pro oblast kultury.

Právě prostorové omezení náměstí však letos nedovolí instalaci typické vánoční atrakce v podobě umělého kluziště.

Na základě zkušeností z loňského roku jsme se snažili tento projekt více podpořit, abychom kluziště měli větší a na vyšší úrovni. Bohužel se nám však nakonec nepodařilo vysoutěžit za přijatelnou cenu ani kluziště o loňském rozměru či menší. Cena cca 750 tisíc korun za kluziště o stejné velikosti jako v minulém roce nám přišla vysoká, a proto po diskuzi rada města rozhodla, že v nabízené podobě za těchto podmínek v letošním roce kluziště nebude.“ Vysvětlil Jiří Korec.

V den zahájení Adventu si budou moci lidé v přízemí radnice zakoupit adventní věnce. Přístup do dalších částí budovy však nebude umožněn o víkendech. Po celou dobu jarmarku bude i prodloužena doba provozu veřejného WC. Zlínský vánoční jarmark bude zakončen 23. prosince. Ani pak o sváteční atmosféru však nikdo nepřijde. Hned 24. prosince se na náměstí uskuteční zpívání s folklorním souborem Kašava. Atraktivní bude i Nový rok. Program na náměstí Míru začne v prvním lednovém dni v 18 hodin. Nebude chybět ani novoroční ohňostroj.

Podrobné a aktuální informace naleznete na webu či Facebooku města nebo informačního centra.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 23.11.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *