Ve městě vysazeno 58 tisíc nových květin

Možná jste si všimli, že zeleň ve Zlíně se postupem let pestře vybarvuje. Už nevládne jen zelená, ale i žlutá, červená či modrá. Je to způsobeno především rozšiřováním okrasných či užitných květin a to jak letniček, dvouletek tak i trvalek.

Hned zjara pak dokážou potěšit především cibuloviny, které vykvétají v městském prostředí velmi brzy.

„Do květinové výzdoby se snažíme investovat rok od roku stále větší finance. Myslím si, že je to velmi efektní způsob zatraktivnění veřejných prostor a prostředek podněcující posílení citových vazeb občanů ke svému městu. Chceme, aby se občanům ve Zlíně líbilo,“ prohlásil Bedřich Landsfeld do jehož kompetence patří starost o městskou zeleň.

Odbor městské zeleně magistrátu se aktuálně zaměřuje na realizace výsadeb cibulovin v pásech, které jsou zakládány hustějším způsobem. „Chceme docílit, aby se po dlouhých zimních měsících mohli občané již tak brzy zjara těšit z pestrosti, zářivosti a krásy květů cibulovin,“ prozradila Dominika Göttlichová, zahradní architektka. Dodala, že v poslední době bylo ve městě vysazeno více než 58 tisíc kusů nových cibulí.

Péči vyžadují i záhony trvalek. U vybraných dochází i k jejich postupné rekonstrukci. Obnovy se dočkaly a dočkají především záhony starší šesti let. „V současné době už proběhly celkové rekonstrukce záhonu na Jižních Svazích v centrálním parku u Podlesí V, na Podlesí V u Pohádkového lesa proběhla přeměna trvalkového záhonu na letničkový výsev. Nový záhon vznikl v Jaroslavicích u hřiště číslo 450 mezi ulicemi Březová a Anenská. Na mnoha záhonech proběhly částečné přestavby, či dosadby rostlin. V podzimních měsících tohoto roku je v plánu navázat na další rekonstrukce a úpravy záhonů,“ vyjmenovala Dominika Göttlichová.

Především na náměstí Míru, u kostela na Jižních Svazích či v Parku Komenského a Parku Svobody se můžete pokochat pohledem na záhony a také mobilní, či závěsné nádoby plné letniček. „Letos jsme ladili letničkové výsadby do žlutých, oranžových, růžových až červených odstínů barev. Celkem jsme vysadili přes 14 500 letniček,“ uvedla zahradní architektka.

Hlavní skladbu letniček tvoří surfinie, jiřiny, laskavce, povijnice, vrbiny, smatavky, svíčkovce, krásenky, dosny, libory, hledíky aj.

Kromě letničkové výsadby provedli zaměstnanci městské zeleně také letničkové výsevy. Takto založené plochy mají charakter pestré rozkvetlé louky z letniček. Působí velmi přirozeným dojmem, dynamicky se vyvíjí a mění. Můžeme v nich najít mnoho druhů květin, které v minulosti rostly na okrajích polí, nebo jsme se s nimi setkávali na vesnických předzahrádkách. „Krom toho, že letničkové záhony mají estetický význam, také mají výrazný ekologický aspekt. Svou rozmanitostí lákají mnohé opylovače a tvoří útočiště drobnému hmyzu,“ doplnila Dominika Göttlichová.

V loňském roce byly vysety pokusně tři plochy. Letos už bude výsevů sedmnáct. Pookřát pohledem na luční kvítí, které přiláká i motýly, se mohou například obyvatelé Masarykovy ulice v Malenovicích či na Jižních Svazích například mezi ulicemi Luční a Okružní, na Kocandě u točny, na Středové – točně trolejbusu, v ulici Gahurova u Lidlu, z centra města například u městské polikliniky a dalších. Dalším krajinným prvkem, který pracovníci městské zeleně ve Zlíně zakládají, jsou takzvané květnaté louky.

V současné době je poblíž města již kvetoucí květnatá loučka ve Lhotce – Díly. V centrálním parku se pak na podzim plánuje zrealizovat další dvě loučky a jednu také na Vršavě.

„Abychom více podpořili zájem, informovanost a povědomí občanů o složení rostlin na záhonech, připravujeme infotabulky, které budou rozmístěny u některých vybraných významných trvalkových, dvouletkových, letničkových, smíšených záhonů, také letničkových výsevů, nebo květnatých louček,“ zakončila Dominika Göttlichová.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 18.7.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *