Vilu na Sokolské postavíme znovu, říká majitelka

Dům na ulici Sokolská, jehož podstatnou část museli hasiči v noci na středu zbourat z důvodu jeho nestability, hodlá majitelka obnovit v původní podobě. Oznámila to dnes na jednání s Odborem stavebních a dopravních řízení magistrátu.

„K tomuto záměru nepotřebuje žádná další povolení, plánovaný záměr je v souladu s již vydaným stavebním povolením na rekonstrukci objektu a přístavbu,“ sdělil Petr Skácel, vedoucí jmenovaného odboru. Dodal, že dle majitelky domu již přípravy na obnovu začaly.  Ihned také zahájí další nutné kroky vyplývající ze stavebního zákona.

Tématem jednání byly i příčiny, proč došlo k sesutí části domu. Podle sdělení statika, kterého si na rekonstrukci majitelka budovy najala, bylo faktorů více. Především základy domu byly provedeny z nekvalitního kamene, stavba byla také bez věnce. Krovy pod střechou byly kvůli rozesychání nestabilní a kramle, kterými byly spojeny, je nedokázaly udržet.

Ze strany Odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu majitelce domu či najatému statikovi žádný postih nehrozí. „K překročení stavebního zákona či nedodržení stavebního povolení nedošlo,“ potvrdil Petr Skácel.

Případ však vyšetřuje Policie ČR jako obecné ohrožení z nedbalosti. Město Zlín zároveň sčítá náklady, které s řešení krizové situace v posledních dvou dnech mělo. Půjde především o přerušení provozu MHD a zajištění provozu na objízdných trasách, nasazení Technických služeb při úklidu komunikací, zaplacení náhradního ubytování pro 13 evakuovaných osob nebo stravu pro desítky zasahujících hasičů a policistů. „Tyto náklady,které městu a jeho organizacím vznikly, budeme vymáhat po majitelce objektu,“ ujistil náměstek primátora Ondřej Běták.

Rekonstruovaný dům na ulici Sokolská se začal bortit v pondělí odpoledne. Včera se samovolně zřítil jeden z jeho rohů a Policie ČR proto celou oblast ve spolupráci s městskými strážníky uzavřela. V noci poté došlo k demolici střechy a horního patra. Práce byly ukončeny dnes před druhou hodinou ranní, před třetí hodinou byl na ulici Sokolská obnoven provoz.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 10.3.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *