Vizuál ZLIN FILM FESTIVALU 2016

Zlínská filmová tvorba letos slaví 80. výročí, a proto se její historie stala také inspirací pro tvůrce vizuálu nadcházejícího 56. ročníku ZFF. V Kongresovém centru Zlín jej dnes představili zástupci festivalu společně s dalším unikátním projektem, který se ohlíží do historie zlínského hraného filmu pro děti a mládež.

Černobílé fotografie Hermíny Týrlové, Karla Zemana, Josefa Pinkavy, Zdeňka Lišky a dalších významných osobností, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české kinematografie, budou v rámci festivalu připomínat jeho slavnou minulost. „Základ koncepce tvoří portréty či práce těchto osobností ve spojení s výraznou plochou, zářičem“ uvádí autor vizuálu Zdeněk Macháček ze Studia 6.15. „Výročí připomene na reklamních nosičích i číslice 80, která se bude objevovat za ročníkem festivalu ve formátu 56/80 Zlín Film Festival 2016.“

Chtěli jsme vyzdvihnout zásluhy a talent významných tvůrců – režisérů, kameramanů, scénáristů, animátorů, ale i hudebního skladatele, a přiblížit jejich osudy veřejnosti,“ doplňuje výkonný ředitel festivalu Martin Pášma a dodává: „Letošní vizuály festivalu jsou proto poctou těmto filmovým velikánům.“

S jejich tvorbou a životními příběhy se budou mít možnost seznámit i návštěvníci letošního festivalu. Nejen prostřednictvím snímků promítaných v obsáhlé sekci „Pocta velikánům – 80 let filmového studia ve Zlíně“, ale také v rámci výstav fotografií připomínajících slavnou zlínskou filmařskou éru i její protagonisty nebo díky profilům těchto osobností na webových stránkách festivalu.

Festival však připomene i dnes už pozapomenuté herecké hvězdy. Objevily se v dětských rolích ve filmech pro děti a mládež, které ve Zlíně vznikaly od 60. let. Organizátoři Zlín Film Festivalu pro ně plánují v rámci letošního ročníku speciální setkání. „Rádi bychom zjistili, jak na filmování dnes vzpomínají, zda ovlivnilo jejich další život nebo třeba co jim dalo setkání s významnými filmaři,“ uvádí Martin Pášma a dodává: „Vyzýváme tímto všechny herce a herečky dětských rolí, aby se nám přihlásili. Odměnou jim bude volná akreditace na festival a účast na party bývalých dětských filmových hvězd.“             Jedním z herců, kteří v minulosti zazářili v několika filmech, je i zlínský rodák Michal Vavruša. V roce 1970 ztvárnil hlavní roli ve filmu Kapitán Korda režiséra Josefa Pinkavy. Následně se pak objevil ve snímcích Karla Kachyni (Vlak do stanice nebe) nebo Františka Vláčila (Sirius). „Moje filmové začátky odstartovalo právě zlínské natáčení s Josefem Pinkavou. Vlastně i jeho zásluhou jsem měl potom možnost pracovat i s dalšími skvělými režiséry jako byl právě Karel Kachyňa nebo František Vláčil,“ říká dnes pětapadesátiletý stavební inženýr Michal Vavruša, který svoji úspěšnou filmovou kariéru ukončil v patnácti letech.

Zlín Film Festival je nejstarší a největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Každoročně představuje na 350 snímků z 50 zemí. V roce 2015 jej navštívilo přes 120 tis. diváků. Kromě oslav 80. výročí ateliérů nabídne festival návštěvníkům a filmovým fanouškům i další velká témata. Kvůli fokusu na kinematografii Francie se ponese ve francouzském stylu a bude se i letos věnovat nejenom filmům, ale i dalším aktivitám dětí a jejich rodin.

Více informací na www.zlinfest.cz

Publikováno: 21.2.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *