Vizuální smysl Zlín chce změnit estetickou stránku města!

V pondělí 6. května se v Městském divadle Zlín uskutečnila panelová diskuze s odborníky na téma vizuální estetika města Zlína. Na diskuzi zaznělo, jak bojovat proti vizuálnímu smogu ve městě a také jaké plány má radnice v oblasti estetické kultivace města.

První veřejnou panelovou diskuzi na téma vizuální estetiky uspořádal projekt Vizuální smysl Zlín, jenž je zaštiťován organizací Zlínský kreativní klastr. Projekt tvoří skupina kreativců, grafiků, designérů, fotografů a marketingových specialistů, kteří mají chuť přispět ke zvýšení úrovně života ve Zlíně.
Na panelovou diskuzi tak pozvali do ringu odborníky z nejrůznějších oblastí jako je Veronika Rút Nováková, grafická designérka, která zatáčí s vizuálním smogem v Brně, Lumír Kajnar, brand designer a idea maker, architekt Pavel Chládek, Josef Kocourek, ředitel Ústavu marketingových komunikacích UTB a v neposlední řadě promluvil také náměstek primátora Pavel Brada.

V diskuzi zazněly nejen příklady, jež zapříčiňují vznik vizuálního smogu (znečištění města užitím nepřiměřeným množství reklamy či neprofesionálního řešení obchodního značení), ale byly také uvedeny pozitivní příklady vizuální komunikace ve městě. Náměstek primátora Pavel Brada také uvedl, jaké jsou plány zastupitelstva pro očištění města od vizuálního smogu: “Jestliže, chceme ukazovat druhým, jak mají komunikovat, musíme jít sami dobrým příkladem. Proto začneme
s postupnými úpravami budov, které spadají pod majetek města. První úpravy tak budou vidět na ulici Dlouhé, pod Zlatým Jablkem”. Dále dodal, že cílem zastupitelstva je vytvoření obdobného manuálu označování obchodních jednotek ve městě, který nedávno vznikl v Brně a za který si Veronika Rút Nováková vysloužila prestižní ocenění Czech Grand Design.

Krom diskuze do níž přispěli svými podněty i samotní návštěvníci, obyvatelé města, se během letošního Zlin Design Weeku uskutečnili další akce, kde jste se mohli s Vizuálním smyslem setkat. Jednou z nich byla Vizuální procházka Zlínem, kterou vedli architekt Pavel Chládek a designér Michal Jakubec. Tu komentují návštěvníci následovně: “Jsem moc ráda, že jsme se spolu s manželem
a dcerou zúčastnili. Smysluplné, poučné, spoustu jsme si toho uvědomili”. Procházka byla zakončena na Festivalu Maska, kde projekt Vizuální smysl představil videomappingovou projekci reflektující tematiku vizuálního smogu. Doprovodným programem byla také panelová výstava na ulici Školní nebo výstava fotografií na Zlínském zámku s názvem Vizuální nesmysly.

Aktivity projektu Vizuální smysl nekončí s participací na doprovodném programu Zlin Design Weeku. Výstava Vizuální nesmysly od dvojice fotografů Fromdalej a další výstupy budou k vidění v Galerii G18 ve Zlíně v prázdninových měsících.

Publikováno: 22.5.2019

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *