Krásu knih Zdeňka Seydla představí galerie zlínského zámku

Všestranné dílo Zdeňka Seydla, zvláště pak jeho knižní práce, připomene výstavou „Kniha“ Galerie Václava Chada na zlínském zámku. Výstava je přístupná od 27. května do 30. června a je součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Exponáty zapůjčil spolupořádající Archiv výtvarného umění.

Zdeněk Seydl (1916 – 1978) byl umělec s neobyčejně širokým záběrem. Věnoval se kresbě, akvarelu, nástěnné malbě, grafice, modelování, sochařství, keramice, filmu, tvorbě knižních obálek, plakátů, textilních desénů, hraček, divadelních kostýmů a mnohému dalšímu.

Zlínská expozice „Kniha“, uspořádaná u příležitosti autorova 100. výročí narození, se věnuje právě jeho knižním pracím, zejména jedinečným ilustrovaným obálkám knih. Seydl se během čtyřiceti let podílel na podobě téměř patnácti set publikací, ať již celkovou koncepcí, ilustracemi nebo typografií. Tvořil také knihy pro děti, jejich vrcholem jsou Kouzelný slabikář Jana Vladislava nebo Kainarova Říkadla.

Výstava přibližující jeho početně obrovskou, originální a stále aktuální knižní tvorbu je doplněna fotografiemi od Václava Chocholy, který život a práci Zdeňka Seydla léta dokumentoval. Exponáty byly zapůjčeny od spolupořadatele výstavy, Archivu výtvarného umění.

Expozice je umístěna v prvním poschodí zlínského zámku. Je přístupná zdarma, vždy od úterý do pátku, v termínu od 27. května do 30. června. Po dobu trvání Zlín Film Festivalu, jehož doprovodného programu je součástí, lze výstavu navštívit denně od 10 do 17 hodin.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Publikováno: 25.5.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *