ZFF letos ocení Theodora Pištěka

Zlatý střevíček udělí letos organizátoři Zlín Film Festivalu malíři, kostýmnímu výtvarníkovi, držiteli Oscara, Césara a Českého lva, panu Theodoru Pištěkovi. Cenu převezme v pátek 2. června 2017 na závěrečném ceremoniálu 57. ročníku festivalu.

 Kostýmy pro filmy Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti, Páni kluci, Osada havranů či seriály Arabela, Návštěvníci, Pan Tau a řada dalších – to je jen část bohatého výčtu práce Theodora Pištěka, který se tak nesmazatelně zapsal do historie filmové tvorby nejen pro malé diváky. „Nedávám kinematografii pro děti a mládež do uvozovek a neříkám ji ani žánr,“ říká sám Theodor Pištek a dodává: „Je to jediný ohňostroj fantazie a dobrodružství. Zvláště se to týká spolupráce s Vorlíčkem a Milošem Macourkem. Jejich invence by Hollywood položila na lopatky.“

Slavný kostýmní výtvarník se podílel celkem na 111 filmech a kromě Miloše Formana, spolupracoval s mnoha dalšími českými (František Vláčil, Oldřich Lipský, Jiří Menzel, Jiří Krejčík, Juraj Herz) i zahraničními režiséry (Janusz Majewski, Bob Hoskins, Jerzy Skolimowski). Účast na tvorbě mnoha filmových snímků a seriálů je však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit jeho práci.

 „Snažíme se oceňovat osobnosti napříč filmovými profesemi a pan Theodor Pištěk je mistrem svého oboru,“ uvádí umělecká ředitelka ZFF Markéta Pášmová a dodává:  V říjnu oslaví 85. narozeniny, je nám proto ctí, že vstoupí právě letos do naší filmové síně slávy.“

Theodor Pištěk se při ceremoniálu k ukončení 57. ročníku Zlín Film Festivalu stane již jednadvacátým držitelem tohoto čestného ocenění. „Tato pocta je tím radostnější, že je opravdu překvapivá. Zkrátka, mám velkou radost,“ reagoval na zprávu o udělení ceny Theodor Pištěk

Pan Theodor Pištěk kromě účasti na závěrečném slavnostním galavečeru představí v prostorách zlínského zámku rozsáhlou retrospektivní výstavu svých obrazů.

Tradice ceny, kterou si ze Zlína kostýmní výtvarník odveze, sahá do roku 1997, kdy se prvním držitelem stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. Loni toto ocenění převzala herečka Dagmar Havlová.

Životopis Theodor Pištěk (* 25. října 1932 Praha)

je malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a bývalý automobilový závodník. Je synem herce Theodora Pištěka a herečky Marie Ženíškové. Po svých prapředcích zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek, dědeček Julius Ženíšek byl zástupcem letecké firmy Wright a zakladatelem a majitelem firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko.

Syna ze slavné umělecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Markétě Lazarové. Vrcholem jeho tvorby je spolupráce s Milošem Formanem a triumf v podobě Oskara za kostýmy pro film Amadeus. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové akademie – Césarem – za snímek Valmont, který byl navíc opět nominován na Oskara za nejlepší kostýmy.

Theodor Pištěk se však léta věnuje především malbě. Na jeho nejznámějších obrazech pózují většinou vyleštěné automobily. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. V roce 2012 se uskutečnila retrospektivní výstava tvorby Theodora Pištěka v Národní galerii v Praze, ve Veletržním paláci.

Spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem byl iniciátorem i zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. Po sametové revoluci, v roce 1990, navrhl Theodor Pištěk uniformy Hradní stráže.

V roce 2000 mu Václav Havel udělil medaili za zásluhy I. stupně za vynikající umělecké výsledky. V roce 2003 mu byla udělena cena Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu a roku 2013 obdržel na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Publikováno: 18.3.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *