Zlin Film Fest 2017 se blíží!

57. ročník Zlín Film Festivalu uvede 326 snímků. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí představí divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Burkina Faso, Kypr, Bahamy, Kostarika, Libanon, Palestina, Sýrie – celkem ze 62 zemí světa. Hlavními tématy festivalu bude letos 20. ročník Salonu filmových klapek, Švýcarsko, Švédsko a také 110. výročí narození významné autorky Astrid Lindgrenové. Její Pipi, jako symbol šťastného dětství, se stala inspirací pro vznik letošního festivalového vizuálu.

Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě odstartuje již za tři týdny ve Zlíně a dalších satelitních městech. Filmovou přehlídku zahájí v pátek 26. května dokument o Hermíně Týrlové. Festival potrvá do 3. června a kromě bohatého filmového programu nabídne opět i celou řadu doprovodných aktivit.

Dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli letos 2331 snímků, aby z nich vybrali 326 filmů, které se představí festivalovým divákům. „Rok od roku se zvyšuje zájem tvůrců. Přichází nám čím dál víc přihlášek a pečlivě vybíráme,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodává: „Do programové nabídky jsme se letos rozhodli zařadit menší počet snímků, chceme festival pro diváky udělat přehlednější. Nabízíme více repríz festivalových filmů a lidé tak budou mít větší šanci je na festivalu zhlédnout.“

Diváci se tak mohou znovu těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, animovanou tvorbu, studentské filmy a mnoho dalších – celkem v pěti soutěžních a v devíti mimosoutěžních sekcích. „Letos máme v soutěžích připraveno 26 celovečerních snímků, 60 krátkých filmů animovaných a 66 krátkých studentských,“ vypočítává Markéta Pášmová.

Festivalová témata

Stěžejním tématem bude Švédsko a tvorba Astrid Lindgrenové. „Jen celovečerních filmových snímků pro děti a mládež bude speciální švédská sekce obsahovat 37,“ říká Markéta Pášmová. Speciální sekce s přesahem i do nefilmových aktivit bude zahrnovat také divadelní adaptace nebo literární tvorbu slavné švédské autorky. Její asi nejznámější postava Pipi před lety  umělecky inspirovala výtvarníka Petra Nikla a nyní se stala i předlohou festivalového vizuálu. „Rádi bychom přivítali ve Zlíně také zajímavé osobnosti švédské kinematografie. Oslovili jsme proto představitelku slavné Pipi, herečku Inger Nilsson. „Svou účast nám potvrdil syn slavného švédského režiséra Ingmara Bergmana, Daniel, který je také režisér“, uvádí Markéta Pášmová a dodává: „Do křesla hlavní poroty usedne např. režisérka Catti Edfeldt. Tato výjimečná žena mnoha filmových profesí uvede i další švédské filmy, zejména v sekci Astrid Lindgrenové. Jako asistentka režie spolupracovala například na filmu Ronja, dcera loupežníka, jako herečka se představila ve filmu i v seriálu Děti z Bullerbynu.“

57. ročník Zlín Film Festivalu se zaměří také na Švýcarsko, jeho kinematografii a kulturu. V sekci filmového programu nazvané „Vítejte ve Švýcarsku“ pojmenované podle stejnojmenného švýcarského filmu bude promítáno 16 celovečerních filmů a rovněž řada filmů animovaných a studentských. Pomyslnou třešničkou na dortu této sekce bude uvedení švýcarského dokumentu režiséra Roberta Kolinskeho: Jiří Menzel – Komedie není legrace, který bude v České republice premiérově uveden za účasti režiséra i hlavního protagonisty Jiřího Menzela.

Ve spojení s oslavami 20. výročí projektu Salon filmových klapek zařadili organizátoři speciální sekci, ve které představí slavné filmy slavných absolventů zlínské Filmové školy, která byla řadu let příjemcem podpory z aukce klapek. Projekce těchto snímků se úplně poprvé uskuteční v autentické atmosféře velkého filmového ateliéru na Kudlově, kam se po letech opět vrátí filmové dění,“ upozorňuje umělecká ředitelka.

Poroty a další slavné hvězdy festivalu

Soutěžní filmy budou i letos posuzovat odborníci i dětští porotci z různých zemí světa. „Českou a Slovenskou republiku reprezentují například herečky Klára Issová, Vica Kerekes a Petra Nesvačilová, dcera Karla Zemana, Ludmila Zemanová, dále zlínský rodák, režisér Slávek Horák a slovenský režisér Juraj Nvota,“ jmenuje Markéta Pášmová a dodává: „Naše dětské poroty jsou rovněž mezinárodní a jako každoročně je tvoří celkem 13 představitelů z Norska, Kanady, Španělska, Slovenska, Slovinska, Polska a České republiky.“

Do Zlína letos zavítají významné osobnosti české kinematografie, jako je například Eliška Balzerová, Jiří Menzel, Ivan Trojan, Miroslav Donutil, ale třeba také opěrní pěvkyně Magdalena Kožená. Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk zde v závěru festivalu převezme ocenění za celoživotní přínos kinematografii pro děti a mládež. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí herečce Pavlíně Mourkové a herci a režisérovi Karlu Smyczkovi.

Film Industry

Kromě návštěvy kina si mohou hosté festivalu užít i řadu dalších aktivit spojených s filmem. Budou mít například příležitost nahlédnout filmařům pod pokličku. V budově rektorátu Univerzity Tomáše Bati se opět otevře Filmová laboratoř, která představí nejnovější techniku televizního a on line streamovacího studia. Nově se zde představí i svět Virtuální reality.

Pro filmové profesionály, ale nejen pro ně, je určený projekt Film Industry, který každý den festivalu přinese zajímavé prezentace, přednášky, konference, setkání a diskuse. Proběhne již tradiční mezinárodní setkání zástupů festivalů, nově bude prezentována sekce Work in Progress připravovaných českých filmů pro děti a mládež, kterou festival organizuje společně s Českým filmovým centrem. Ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa, Czech Film Commission a Státním fondem kinematografie je připravena konference k tématu Regionálních filmových kanceláří a lokálních filmových festivalů. I letos nabídne zajímavé celospolečenské témata například na konferenci České televize, která se bude věnovat tématu „Význam propojování formálního a neformálního vzdělávání – Role ČT 😀 v tomto procesu.“ Nezastupitelné místo ve Film Industry programu má také Duhová kulička – konference o filmovém marketingu pořádaná společně s Fakultou multimediálních komunikací UTB. (Kompletní program Film Industry bude zveřejněn na www.zlinfest.cz 10. května.)

Doprovodný program

Filmový program už tradičně doplňuje i pestrý doprovodný program. Tvoří jej řada divadelních představení, koncertů, workshopů, dále odborné přednášky, výstavy, interaktivní a benefiční programy, ale také sportovní a společenské akce. Zvláštní pozornost budeme letos věnovat i projektu tvořivých dílen ve spolupráci s našimi partnery, ABB, Koma modular a projektům souvisejících s kontinuální podporou festivalu UTB ve Zlíně, Statutárního města Zlín a Zlínského kraje.

Kromě tradičních večerních koncertů v Open Air zóně (XindlX, Aneta Langerová, Slza, ABBA a Roxette revival) přinese festival i další zajímavý program. „V Divadelní zóně se uskuteční v premiéře promítání starých grotesek v doprovodu živého klavíru pod názvem Filmové piano. Nově se otevře i Relax gastro zóna u zlínského zámku nebo speciální diskusní místo Festival Café na náměstí Míru,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Poslední festivalový den, sobota 3. června, bude letos patřit 2. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2017.“

Zlín Film Festival nejen ve Zlíně

Na programu festivalu jsou letos opět stovky akcí a projekcí, které se budou odehrávat na více něž dvou desítkách míst nejen ve Zlíně. „Již od začátku února probíhá festival po celé České republice prostřednictvím projektů, jako je Salon filmových klapek nebo Kinematovlak, který startuje 15. května ze Zlína a letos poprvé zavítá i do rakouského Retzu,“ uvádí Čestmír Vančura a dodává: „Filmové projekce přivezeme hned týden po festivalu do Mikulova, kde v rámci festivalových ozvěn představíme 15 snímků.“

Více informací na www.zlinfest.cz

Publikováno: 4.5.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *