57. ročník Zlin Film Festivalu nabídne tvorbu švédských filmařů

V závěru příštího roku uplyne 110 let od narození švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Na počest této významné autorky knih pro děti bude jedním z hlavních témat nadcházejícího zlínského filmového festivalu švédská kinematografie.

Pipi Dlouhá punčocha, Karkulín, partička dětí z Bullerbynu a celá řada dalších literárních postav Astrid Lindgrenové vstoupila do života hned několika generacím dětí po celém světě. A řada jejich hrdinů ožila i na divadelních prknech a filmovém plátně. „Záměr připomenout Astrid Lindgrenovou a její hrdiny nás přivedl na myšlenku připomenout tuto výjimečnou autorku a její dílo v rámci našeho festivalu,“ uvádí umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová a dodává: „Rozhodli jsme se švédskou kinematografii zvolit za jedno z nosných témat 57. ročníku festival i proto, že v oblasti filmové produkce pro děti a mládež patří k nejlepším a nejproduktivnějším na světě.“

Tvorbě Astrid Lindgrenové bude v rámci 57. ročníku Zlín Film Festivalu věnována speciální sekce s přesahem i do nefilmových aktivit. Ta bude zahrnovat také divadelní adaptace nebo její literární tvorbu. „Samostatná sekce věnována přímo švédské kinematografii pak bude obsahovat na 30 celovečerních snímků pro děti a mládež,“ dodává Markéta Pášmová.

Organizátoři Zlín Film Festivalu již nyní navázali dramaturgickou spolupráci s největším švédským festivalem pro děti a mládež BUFF v Malmö, ale také s institucemi, které reprezentují Švédsko v České republice, jako je například Severský filmový klub nebo Skandinávský dům.

„Už více než deset let prezentujeme kulturu zemí evropského Severu a podílíme se na organizaci významných kulturních akcí,“ říká Michal Švec, předseda Skandinávského domu a doplňuje: „Jsme nesmírně rádi, že máme v příštím roce příležitost v tomto poslání pokračovat spoluprací na švédském fokusu Zlín Film Festivalu, který přiblíží jednu z nejbohatších evropských kinematografií plnou dobře známých snímků, jež nás provázejí od dětství, ale i mnoha utajených pokladů vysoké umělecké kvality a silného poselství.“

Stejně jako v předchozím ročníku festivalu v případě tématu Francie, budou mít i během toho následujícího návštěvníci možnost blíže poznat kromě kinematografie Švédska i jeho kulturu a život v této severské zemi. „V rámci doprovodného programu si tak lidé vyzkouší třeba tradiční švédskou hru KUBB, ochutnají švédské speciality, znít bude švédská hudba,“ naznačuje část z připravovaných aktivit Markéta Pášmová.

Zlín Film Festival – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. V roce 2016 jej navštívilo přes 120 tis. diváků. Jeho 57. ročník se uskuteční od 26. května do 3. června. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.

Více na www.zlinfest.cz

Astrid Lindgrenová byla velmi úspěšná švédská autorka knih pro děti. Mimo příběhy pro ně psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře. Na motivy jejich knih vzniklo více než 80 filmových adaptací. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih.

Publikováno: 3.10.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *