Zlínské jaro 2016

25. výročí odchodu sovětských vojsk bude hlavním tématem letošního šestého ročníku festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro. Festivalu se zúčastní Libor Grubhoffer, Terezie Kaslová, Michael Kocáb, Zdena Mašínová, Jiřina Šiklová, Jan Urban a Jiří Zajíc. V Městském divadle se bude diskutovat o médiích, euforickém období počátku 90. let, jednání prezidenta, ale i chování lidí v kritických momentech naší historie. Na zámku bude otevřena výstava fotografií Dany Kyndrové dokumentující právě odchod sovětských vojsk a v divadle tradiční prezentace neziskových organizací Normální je pomáhat. Závěr festivalu bude patřit Koncertu pro Kotlinu. Více informací na www.zlinskejaro.cz.

 

Běž domů, Ivane, 8. 6. 19:00, diskuse o ruské stopě 25 let po odchodu sovětských vojsk

Diskuse o odchodu sovětských vojsk a ruské stopě 25 let poté s tehdejšími aktéry revoluce Michaelem Kocábem (předsedou komise pro odchod sovětských vojsk) a

Janem Urbanem (mluvčím Občanského fóra).

 

Hlava nehlava, 9. 6. 19:00, diskuse o vývoji společnosti navzdory prezidentovi

Diskuse o kontroverzních krocích hlavy státu s lidmi, kteří se proti nim rozhodli vymezit Liborem Grubhofferem (biologem, pedagogem, donedávna rektorem Jihočeské univerzity) a Terezii Kaslovou (vnučkou Ferdinanda Peroutky). Do diskuse o jednání prezidenta se zapojí i socioložka Jiřina Šiklová.

 

Koncert pro Kotlinu, 10. 6. 19:00, koncert s diskusí o charakterech lidí v průběhu totality

Vystoupí kapela Epy de Mye, která v písních na svém posledním CD Kotlina připomíná hrdiny totalitních režimů. (Za CD obdržela Epy de Mye také žánrového Anděla 2016.) V rámci diskuse vystoupí Zdena Mašínová (dcera Josefa Mašína, člena legendární odbojové skupiny Tři králové) a Jiřina Šiklová – chartistka vězněná za pašování nelegální literatury

Fotky kapely: http://www.epydemye.cz/media/

 

Výstavy Zlínského jara 2016

Normální je pomáhat, Foyer divadla, 9. – 29. 6. 2016, vernisáž 9. 6. v 17 hod.

Již tradiční výstava věnovaná činnosti neziskových organizací ve Zlínském kraji. Na 20 organizací představí svou činnost formou výstavních panelů.

Odchod sovětských vojsk, Zlínský zámek, 8. – 25. 6. 2016, vernisáž 8. 6. v 17 hod.

Výstava fotografií Dany Kyndrové završí cyklus výstav Zlínského jara mapující naše novodobé dějiny: (Jan Palach, Rituály normalizace, Prezident Václav Havel, Listopad 89´). Výstava zahrnuje především fotografie z let 1990-1991, kdy se autorka věnovala několik měsíců zachycení přelomové etapy novodobých českých a slovenských dějin – ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa. Jejím cílem nebylo vytvořit podrobnou a přesnou kroniku samotného odchodu, ale zaměřila se na postihnutí atmosféry v sovětských kasárnách, kde se pro ni vizuálně koncentrovala předzvěst rozpadu sovětského impéria. Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis tak nejen symbolizuje začínající agónii totalitního systému, ale zároveň budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her.

Původní výstava byla k příležitosti 25. výročí doplněna několika aktuálními fotografiemi ze stejných míst.

 

Program pro studenty, 8. 6. 13:00 Fakta a lži v médiích, 9. 6. 10: 30 Byly u nás ta(n)ky

Pro studenty převážně středních škol jsme letos připravili přednášku Fakta a lži v médiích s Jiřím Zajícem (mediálním analytikem) a diskusi Byly u nás ta(n)ky se stejnými hosty a tématy jako v diskusi Běž domů, Ivane.

 

Pořadatel festivalu

Zlínská křižovatka, z. s.

Kontakt: Tomáš Pasterný, tel. 737 944 101, email: pasterny@zlinskejaro.cz,

www.zlinskejaro.cz

Publikováno: 6.6.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *