Zoo letos navštívilo více než 650 000 lidí

Zlínská zoo slaví další mimořádný úspěch. Na konci října překonala dosavadní návštěvní rekord roku 2015, do zoo již zavítalo více než 650 000 návštěvníků. Bez přehánění se stává skutečným turistickým fenoménem České republiky. K vysoké návštěvnosti však přidává další rekord. Tím je nejvyšší soběstačnost mezi českými a slovenskými zahradami. Z 86 procent si vystačí s vlastními příjmy. Zřizovatel zoo, Statutární město Zlín, přispívá na provoz necelými 16 milióny Kč. Pro návštěvníky jsou to příznivé zprávy. Díky ekonomické prosperitě zoo několik let nemusela zdražit vstupné nebo zpoplatnit své parkovací plochy.

„Ještě v roce 2000 k nám přišlo „jen“ 300 000 lidí. Za 15 let jsme dokázali tento počet víc než zdvojnásobit. Chtěl bych všem návštěvníkům poděkovat za jejich dlouholetou přízeň a podporu. Znamená to pro nás velké ocenění realizovaných investic v podobě nových pavilonů a expozic i ocenění práce všech 90 zaměstnanců. A také potvrzení, že rozvoj zoo kráčí tím správným směrem,“ shrnuje vývoj návštěvnosti ředitel Roman Horský. Podle jeho názoru stojí za úspěchem zlínské zoo právě neustálé změny a novinky. „Snažíme se, aby lidé měli důvod se k nám vracet. Opakovaně se potvrdilo, že je nutné každé tři roky otevřít alespoň jednu větší expozici. Každým rokem pak nabízíme menší projekty, nové druhy zvířat, rozšíření návštěvnického servisu, nové atrakce pro děti. Letos jsme třeba pro děti otevřeli vyhlídkovou věž u lvů, s velkým ohlasem se setkala Chocolatérie, první čokoládovna v českých a slovenských zoo. A jak se ukazuje, takové změny se návštěvníkům zamlouvají,“ doplnil ředitel Horský.

Zoo však nespoléhá jen na vysoký zájem návštěvníků, který přináší zásadní zdroje financování provozu a dalšího rozvoje. Příležitostí, jak si získat finance, našla mnohem víc. Provozuje několik obchodů se suvenýry, nabízí možnost zakoupení krmení u vybraných druhů zvířat, začala pořádat letní dětské tábory nebo zážitek Ošetřovatelem v zoo. „Snažíme se vždy najít cestu, jak nabídnout návštěvníkům nový výjimečný prožitek a současně zajistit pro zoo peníze. Nelze totiž spoléhat jen na návštěvnost, je nutné pracovat na rozvoji dalších příjmů. To se nám podařilo třeba u Zátoky rejnoků. Sáhnout si na rejnoka a nakrmit jej nenabídne žádná zoo v Evropě. Krmení je pro návštěvníky skutečně velký zážitek, pro nás částka za prodané krevety představuje více než milion korun. Když k tomu připočteme tržby za prodej zboží ve výši přes 13 milionů, znamená to v  stomilionovém rozpočtu zahrady už poměrně významný přínos,“ vysvětlil přístup zoo ředitel Roman Horský.

V současné době ZOO Zlín intenzivně připravuje projekt, který přinese zcela nové pojetí realizace expozic v českých zoo. Ponese jméno Karibuni a na dvaceti hektarech nových pozemků nabídne ojedinělé prostředí, zážitek z projížďky v loďkách a náklaďácích nebo z přespání v africkém kempu. Jeho hlavní ozdobou budou sloni. „Na 6 hektarech vznikne do roku 2021 jedna z největších expozic pro slony v Evropě. Umožní chov až osmi afrických slonů. Nový domov zde najdou také naše tři slonice a možná, v souvislosti s úspěšností realizované inseminace, i první mládě slona afrického v ČR,“ uvedl ředitel Horský. Náklady výstavby celého sloního areálu přesáhnou 100 milionů Kč. Realizace bude rozdělena do dvou fází. Na financování první se kromě zoo bude podílet i Zlínský kraj, na druhou pak přispěje zřizovatel zoo, Statutární město Zlín.

Zdroj: zlin.eu

Publikováno: 10.11.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *