ZUŠka? ZUŠka!

Státní ZUŠky potvrzují svůj mimořádný společenský význam. Ve Zlínském kraji podpořily benefičními akcemi potřebné, charitu i neonatologii téměř 400 tisíci korunami.

Zlínský kraj – Krajské základní umělecké školy učí žáky nejenom umění, ale i zájmu o dění ve svém okolí. Během roku uskuteční desítky akcí s výtěžkem pro konkrétní osobu, organizaci, či projekt. V uplynulých měsících se tak dostalo podpory dětským domovům, Charitě v Luhačovicích, Holešově, Rožnově pod Radhoštěm, či ve Zlíně. Zušky pomáhají i základním školám, konkrétním postiženým osobám, nemocnicím, nebo také iniciativě za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.

Na projekt Malé mimi, který podporuje zlínskou neonatologii se díky spojení Spolku Zuška?Zuška! (22 státních ZUŠ v kraji) podařilo školám vybrat 203 420 korun za celou dobu konání projektu. Téměř stejnou částku se podařilo jednotlivým veřejným ZUŠ získat i na další individuální pomoc potřebným.

Školy pořádají charitativní koncerty, výstavy, taneční akce i divadelní představení s charitativním podtextem. Základní umělecké školství v kraji má tradici téměř 140 let a zabývat se nejenom uměleckou výukou je jejich součástí od prvopočátku. „Věnovat výtěžek z vánočního koncertu potřebným je na naší škole zakořeněno dlouho. Pomohli jsme prostřednictvím výkonů našich žáků Dětskému domovu na Lazech. Zapojili jsme se do podpory projektu Malé mimi, už proto, že i u nás máme žáky, kterým by výjimečný servis pro děti a rodiny předčasně narozených dětí kdysi pomohl. Pravidelně jinak pomáháme konkrétním rodinám s handicapovaným dítětem,“ říká ředitelka ZUŠ Zlín – Jižní Svahy, Andrea Šopíková. Její škola díky koncertům přispívá pravidelně částkami kolem třiceti tisíc korun.

ZUŠ podporou charitativních projektů ukazují své přesahy a to, proč byly vždy původci kulturního dění v daných obcích, městech i proč mají krajský rozměr. „Jsme součástí řady městských akcí, krajského festivalu Zuška?Zuška!, pořádáme koncerty pro mateřské školy, vánoční koncerty pro děti ze školní družiny, účastníme se programu ke Dni kraje, stejně tak i Divadelní zóny při Zlín film festivalu, pravidelně vystupujeme na vernisážích v Alternativě, při pořadech  v Krajské knihovně Fr. Bartoše, při adventních trzích na náměstí ve Zlíně, při prvomájových oslavách,“ nabízí část výčtu akcí Andrea Šopíková.

Základní umělecké školy jsou školská zařízení. Ve Zlínském kraji státní zušky vytvořily Spolek Zuška?Zuška! za účelem ještě více zefektivnit fungování škol a nabídnout projekty zaměřené na poskytování setkání s praxí. Například letos žáky čeká projekt Malí velcí filharmonici, kdy vytvoří společný orchestr s filharmoniky a uskuteční tak v druhé půli května koncertní miniturné v Kroměříži, Uherském Brodě a ve Zlíně.

Publikováno: 21.2.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *