Tradiční i moderní řemesla v podání kovárny VIVA

Robotická ruka v akci, kováři v kuchařských zástěrách, prohlídky výrobních provozů, soutěže a další aktivity pro celou rodinu. Tohle všechno a ještě mnohem víc bylo v sobotu 1. října k vidění v bývalém baťovském areálu. Cílem akce, kterou navštívilo více než patnáct set lidí, bylo představit moderní strojírenství mladým lidem i veřejnosti a poukázat na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v této oblasti.

Čtvrtý ročník Dnů řemesel, které pořádala Kovárna VIVA společně s Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje se opět těšil velkému zájmu veřejnosti. Už v pátek se prohlídek strojírenských firem aktivně zúčastnilo na 300 žáků ze základních škol ze Zlína a okolí. Řada z nich neskrývala překvapení nad tím, jak ve skutečnosti práce ve velkých strojírenských firmách vypadá a co všechno jsou jim střední školy s technickým zaměřením schopné nabídnout.

V sobotu se potom areál Kovárny VIVA i dalších firem otevřel veřejnosti. Kromě příležitosti nahlédnout do jejich provozů, mohli návštěvníci vidět ukázky řemesel a sami si řadu z nich dokonce vyzkoušet. „Těší nás, že tento projekt láká do areálu naší firmy stále větší počet lidí, kterým můžeme ukázat moderní podobu a perspektivu strojírenských oborů,“ hodnotí akci personální ředitelka Lenka Horáková. Přestože se Dny řemesel těší rok od roku většímu zájmu lidí, podle spolumajitele Kovárny VIVA Čestmíra Vančury, to chce ještě čas, aby si děti a rodiče plně uvědomili, že pracovat v průmyslu je dobrá příležitost pro život. „Snažíme se, aby naši návštěvníci sami viděli, jak je to zajímavá a naplňující práce. Šikovný technik je dnes požehnáním, přesto dnešní děti často nemají kde si tuto práci vyzkoušet a proto často ani neobjeví své dispozice a schopnosti,“ uvádí Čestmír Vančura a dodává: „Dnešní „dělníci“ jsou u nás často kvalifikovanými operátory výrobních linek, zvládnou obsluhovat roboty, měřící zařízení atd.,  jsou to velmi inteligentní a sebevědomí lidé, kteří svojí práci umí a potom je i baví, dělají něco opravdového a ještě si přijdou na slušné peníze.“

Jedním z vrcholů programu Dne řemesel byla i soutěž ve vaření guláše. V roli soutěžících se zde mimo jiné představili i vyučení kuchaři dnes kováři, obsluhy CNC strojů a další rekvalifikovaní zaměstnanci VIVY. Ti pro sobotní akci uvařili a návštěvníky pohostili 400 porcemi guláše.

Dny řemesel potom zakončil běh baťovským areálem „Kovářská pětka“, kterého se letos zúčastnilo ve všech kategoriích v součtu 259 závodníků. Absolutním vítězem v běhu na pět kilometrů se stal Filip Vabroušek, mezi ženami byla nejúspěšnější Jana Žaludková.

Publikováno: 4.10.2016

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *