Festival Jeden svět Zlín 2019 hledá, co nás spojuje..

21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět míří opět do Zlína. Během čtyř promítacích dní čeká návštěvníky zajímavý filmový program, plný českých i zahraničních snímků.

Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. Barevné otazníky a vykřičníky, které zaplavují vizuál odkazují právě k tématice složitého vyhledávání osobní identity, v nejistém a složitém společenském klimatu. Jak chápat sama sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast? Po tom bude pátrat letošní ročník, jehož mottem je Bezpečná blízkost.

I letos budou hlavním promítacím místem projekční sály Golden Apple Cinema v OZC Zlaté Jablko, ve kterém festival uvede celkem sedm snímků. „Diváci se mohou těšit na kvalitní výběr tuzemských i zahraničních dokumentárních snímků, které budou obohaceny o podnětné diskuse se samotnými tvůrci nebo odborníky na dané téma,“ uvedla hlavní koordinátorka zlínského festivalu, Jana Pastyříková. Kromě projekcí určené pro veřejnost nebudou chybět i snímky určené pro školní kolektivy.

Z promítaných dokumentů stojí za to zmínit například snímek Láska a prázdná slova, který se věnuje tématu Alzheimerovy choroby a do diskuze po filmu svými zkušenostmi přispějí zástupci Alzheimer centra Zlín. Mezi promítanými dokumenty nebude chybět ani snímek Rekonstrukce Utøyi, který přibližuje kauzu útoku na norský letní tábor v roce 2011. Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat zážitek z události, která se pojí se jménem Anders Behring Breivik. Z českých dokumentů bude promítán snímek známého českého režiséra Filipa Remundy, který byl zařazen i do Českého žurnálu. Dokument Bratři Okamurové pojednává o naprosto rozdílných osobnostech třech bratrů skrze netradiční pohled za dveře česko-japonské rodiny. Hostem diskuze po filmu bude jeden z hlavních protagonistů, Hayato Okamura.

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se ve Zlíně uskuteční od úterý 2. do pátku 5. dubna 2019. Další informace jsou postupně zveřejňovány na webu www.jedensvet.cz/2019/zlin nebo na facebookové stránce Jeden svět Zlín.

Publikováno: 9.3.2019

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *