Výstava obrazů Theodora Pištěka skončí komentovanou prohlídkou

V Galerii Václava Chada na zlínském zámku se blíží ke konci nevšední výstava obrazů uznávaného českého výtvarníka Theodora Pištěka. Jeho premiérová výstava na Moravě je přístupná již jen do 18. srpna. V tento den proběhne také poslední komentovaná prohlídka.

Už jen pár dní bude ve Zlíně k vidění výstava obrazů, jejichž autorem je Theodor Pištěk. Ten je známý zejména jako kostýmní výtvarník a držitel mnoha ocenění za filmové kostýmy, včetně Oscara za film Amadeus. Galerie Václava Chada jej ale přibližuje prostřednictvím jeho fotorealistických obrazů. Expozice je ojedinělá svým rozsahem, a na Moravě se představuje vůbec poprvé.

Výstavu považujeme za úspěšnou. Cestu do galerie si zatím našlo asi 1300 návštěvníků. Zvýšený zájem očekáváme také v jejím závěru. Je to totiž jedinečná příležitost shlédnout retrospektivu rozsáhlého díla Theodora Pištěka. V blízké době žádnou tak velkou prezentaci autor neplánuje,“ uvedla za Galerii Václava Chada Miroslava Kupčíková.

Poslední komentovaná prohlídka, která podá více informací k autorovi i jeho dílu, se koná 18. srpna v 17 hodin a povede ji kurátor výstavy Martin Dostál.

Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného autora. Je otevřena do 18. srpna, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin nebo podle individuální domluvy, v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. K zakoupení jsou zde také plakáty k výstavě podepsané Theodorem Pištěkem.

Další podrobnosti o zámku i galerii najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

 

O výstavě

Charakteristickým se pro Theodora Pištěka stal svět automobilových závodů, které dokázal zachytit v sugestivních detailech. V jeho obrazech cítíme rovněž obdiv ke klasickým etapám evropského malířství. Láká ho vícevrstevnaté vizuální vyprávění s množstvím různých odkazů k umění i okolnímu světu,“ popisuje Pištěkovu tvorbu kurátor výstavy Martin Dostál.

„Jedním z klíčových témat je také svět filmu a jeho hra na fikci a skutečnost. Šálení smyslů, kterými nás svět obklopuje, jeho krása i pomíjivost, prostupnost detailů a celku, zkoumání pravosti i pravdy, to jsou nosné prvky Pištěkova díla. Jdou z obrazů do filmu a do reálného života i naopak. A generují nekonečno Pištěkových obrazů, které nám mimo jiné kladou otázky po smyslu života a po smyslu umění, které v něm má nezastupitelné místo,“ zve na nevšední výstavu kurátor Dostál.

Výstava byla součástí doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu, který se letos konal od 26. května do 3. června. Na závěrečném slavnostním ceremoniálu bylo panu Pištěkovi předáno ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti.

 

O autorovi

Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha) je malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a bývalý automobilový závodník. Je synem herce Theodora Pištěka a herečky Marie Ženíškové. Po svých prapředcích zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek, dědeček Julius Ženíšek byl zástupcem letecké firmy Wright a zakladatelem a majitelem firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko.

Syna ze slavné umělecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Marketě Lazarové. Vrcholem jeho tvorby je spolupráce s Milošem Formanem a triumf v podobě Oskara za kostýmy pro film Amadeus. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové akademie – Césarem – za snímek Valmont, který byl navíc opět nominován na Oskara za nejlepší kostýmy.

Theodor Pištěk se však léta věnuje především malbě. Na jeho nejznámějších obrazech pózují většinou vyleštěné automobily. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. V roce 2012 se uskutečnila retrospektivní výstava tvorby Theodora Pištěka v Národní galerii v Praze, ve Veletržním paláci.

Spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem byl iniciátorem i zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. Po sametové revoluci, v roce 1990, navrhl Theodor Pištěk uniformy Hradní stráže.

V roce 2000 mu Václav Havel udělil medaili za zásluhy I. stupně za vynikající umělecké výsledky. V roce 2003 mu byla udělena cena Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu a roku 2013 obdržel na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Publikováno: 10.8.2017

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *